Giderek Artan Popülarite: Genital Bölge Estetiği

Kadınlar doğum, hormonal değişimler ve yaşın ilerlemesiyle beraber hayatın doğal akışında kadın sağlığını ilgilendiren pek çok değişime uğrar.

Ergenlik döneminde genital bölgede cilt koyulaşabilir, hormonal değişikliklere yanıt olarak iç dudaklarda asimetrik büyüme ve sarkma görülebilir. Hamilelik ve doğum sonrasında vajinal bölgede genişleme, dış genitalde renk değişikliği ve iç dudaklarda koyulaşma, sarkma görülebilir.

Kadınlar menopoza girdiğinde, labia majoradaki (dış dudaklar) bağ ve yağ dokusu azalır, dolgunluğunu kaybeder ve buruşuk görünüm alır. Vajinal kuruluk ve idrar kaçırma (inkontinans) en sık görülen menopoz dönemi şikayetlerinden biridir. Ancak çoğu zaman utanma nedeniyle dile getirilmez.

Son zamanlarda genital bölge estetiği için başvuran kadın sayısının artması internet üzerinden çok sayıda ve geniş bilgiye kolaylıkla ulaşabilme ve kadın dergilerinin konuyla ilgili makalelere her geçen gün daha çok yer vermesinden kaynaklanıyor.

Aslında 20 seneden beri çeşitli ihtiyaçlardan ötürü yapılmakta olan bu ameliyatlar bilişim çağında olmamız sayesinde çok daha fazla sayıda kadının bilinçlenmesini ve var olan problemlerinin doğal olup olmadığı ya da çaresi olup olmadığı hakkında bilgilenmesini sağladı.

Brezilya ağdasının popülaritesindeki artış, genital bölge estetiğinin yükseliş nedenlerinden biri gibi gözükmektedir. Kasık kıllarının büyük çoğunluğunun kaldırılması, cinsel organların daha az kamufle edilmesi, kadınların görünümlerinin daha fazla farkında olmalarına, cinsel organları hakkında daha bilinçli hissetmelerine ve 'normal' olup olmadıklarını araştırmalarına neden olmuştur. Genital estetik prosedürlerindeki amaç genital bölge dış görünümünü güzelleştirmek ve cinsel uyarım ve memnuniyette hem psikolojik hem de işlevsel olarak iyileşmeyi sağlamak için tasarlanmıştır.

Genital Bölge Estetiğinde Uygulamalar Nelerdir?

Labiaplasti – Genital bölgede yer alan iç dudakların koyu, sarkık, uzun ve asimetrik olması cinsel ilişki esnasında sürtünme ve tahriş nedeniyle ilişkiyi ağrılı ve acılı hale getirebilir. Ayrıca bu kısımların terlemesi ve yeterince temizlenememesi kötü koku oluşmasına, hijyenik problemlere, çamaşıra değen kısımlarda kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı genital bölgesini estetik bulmayan, hijyenik problemlerin yanısıra cinsel ilişki esnasında sıkıntı yaşayan kadın kendine güvenini kaybedebilir, cinsel soğukluk ve orgazm güçlüğü çekebilir. Bu durum cerrahi olarak veya lazer ile düzeltilmektedir. Son yıllarda “Barbie Labioplasti” veya “Barbie Doll Genital Estetik” adıyla popülerlik kazanan “Labioplasti operasyonu”nda amaç genital bölge iç dudakları küçültmek, asimetrisini düzeltmek ve dış dudakların içinde kalacak şekilde yeniden şekillendirmektir. Operasyon yaklaşık 45 dk-1 saat sürmektedir, lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve hasta operasyon sonrası 1-2 saat dinlenmenin ardından taburcu olabilir.

Vajinoplasti - Genellikle normal doğum veya ilerleyen yaş nedeniyle vajinal sıkılık kaybı yaşayan ve cinsel ilişki esnasında yeterince partnerini hissedememe ve tatminsizlik sorunu olan kadınlar için bir çözümdür. “Vajinal Gençleştirme”, “Vajinal rejuvenasyon” ya da “Vajinal Sıkılaştırma” olarak adlandırılır. Bu operasyonda cerrahi olarak vajinanın genişliğini azaltarak, kasları sıkılaştırma planlanır. Operasyon 1-1.5 saat sürebilir, genel anestezi ile yapılır, operasyon sonrası 2-4 saat dinlenmenin ardından hasta taburcu olabilir. “CO2 Lazerle Vajinal Sıkılaştırma” da son yıllarda uygun vakalarda tercih edilen, anestezi gerektirmeyen, acısız, ağrısız, 8-10 dk içinde tamamlanan yeni ve etkili bir prosedürdür. 6 hafta arayla genellikle 2 seans olarak uygulanır.

Labia majora büyütme - Bu prosedürde genital bölgede yer alan dış dudaklara “hyaluranik asit dolgu” uygulanıp daha dolgun, diri ve genç görünmesi planlanır. 7-10 dk süren, lokal anestezi ile uygulanan, ağrısız ve acısız son derece etkili bir uygulamadır.

G noktası büyütme - Vajina içinde ön duvarın 3-4 cm ilerisinde yer alan, zevk ve orgazm odağı G noktasının büyüklüğünü artırmak için G-noktasına “hyaluronik asit dolgu” enjekte edilmesi ve kadının cinsel hazzını arttırmayı planlanır. Yaklaşık 10 dk süren acısız, ağrısız bir prosedürdür.

Klitoral Hoodoplasti- Klitoris çevresindeki fazla cilt katlantılarını cerrahi olarak kaldırıp klitorisi ortaya çıkartma ve daha fazla uyarı sağlayıp kadının cinsel tatminini arttırmak için planlanır. Genellikle Barbie Labioplasti operasyonu esnasında dış dudakların kapanmasını sağlamak ve iç dudakları örtmesini kolaylaştırmak için operasyon esnasında da uygulanmaktadır.

Vajinal Kuruluk ve İdrar kaçırma: Vajina iç yüzüne dairesel yönde uygulanan CO2 Lazer teknolojisi vajinal duvarda yeni kollagen fiberleri yeniden yapılandırır, zayıflamış pelvik destek yapıyı güçlendirir, mesane boynunu ve üretrayı destekler, böylece vajinal sıkılığı arttırır, idrar kaçırma semptomlarını azaltır, vajinal kuruluktan kaynaklanan acı, yanma ve kaşınma gibi semptomları ortadan kaldırır, seksüel doyumu arttırır. Doğum sonrası esnemiş vajinal bölgeyi iyileştirir, vajinal dokunun tonusunu ve gücünü artırır, esnekliğini geri kazandırır. 8-10 dk süren, anestezi gerektirmeyen, acısız , ağrısız bir prosedürdür. 6 hafta ara ile genellikle 2 seans olarak uygulanır.

Genital Bölge Beyazlatma (Genital Bleaching):Özellikle koyu tenli kadınlarda görülen genital bölge kararması, gebelik sırasında ve sonrasında beirgin hale gelebilir.Ayrıca doğum kontrol hapı kullanımı, polyester iç çamaşırları veya epilasyon uygulaması da bu soruna yol açabilir. CO2 lazerle sadece 1-2 seansta normal arzu edilen cilt rengine kavuşulabilir. Yaklaşık 20 dk sürer, bölgeye önceden lokal anestezi krem uygulanması yeterlidir, ağrı veya acı hissedilmez.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!