Hpv nedir ? nasıl bulaşır ? nasıl korunulur ?

Hpv nedir ? nasıl bulaşır ? nasıl korunulur  ?

HPVhunan papilloma virus)kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilen bir mikrop türüdür. 400e yakın çeşidi vardır. Bütün HPV türlü rahim ağzı kanseriyle ilişkili değildir. En kanserojen türleri HPV16 ve HPV 18 dir.

HP V  sadece cinsel yolla bulaşmaz. Ortak kullanılan havlu, paylaşılan iç çamaşırları genel tuvaletler, cinsel objeler, hatta jinekolojik muayene ekipmanları, genital siğil yakmakta kullanılan elektrokoter ve kriyoterapi cihazları ve hatta banka kanlarında bile HPV virüsüne rastlanmıştır.
Bazı türler de genital siğil oluşumundan sorumludur. Bunlar HPV 6 ve HPV 11 dir. Kliniğe genital siğil şikayetiyle gelen hastadan eğer don 2-3 senedir yapılan HPV testi yoksa HPV DNA testi yapılmalıdır. Çünkü çoğu zaman HPV 6 veya 11'e diğer HPV türleri de eşlik ederler.

HPV tanısı HPV DNA testiyle konur. 25 yaşın sltında pek HPV görülmediği için taramalara 25-30 yaştan sonra başlanmalıdır. HPV DNA testi 5 senede bir yapılır.

Rahim ağzı kanseri aşı ile korunulsbilen tek kanser türüdür. Kız çocuklarına 9 yaşından itibaren HPV alışı yapılabilmektedir. Aşı şu ana kadar 40 senedir koruyucudur, rapel gerektirmemektedir. Birkaç çeşit aşı bulunmaktadır.

1-HPV 16-18 e karşı olan 2li aşı

2-HPV 16-18 ve Hp V 6-11 karşı olan 4lü aşı

3-9lu aşı HPv 6-11-16-18-31-33-45-52-58 

9lu aşı ülkemizde bulunmamaktadır.

4 lü ve 9”lu aşılar erkeklere de yapılabilmektedir.

Bu makale 12 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Ece Meltem Şafak, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Ankara Dr. Zekaı Tahır Burak Saglıgı Hastanesi'nde tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olmuştur.

Op. Dr. Ece Meltem Şafak, mesleki çalışmalarına ise şu an Op. Dr. Ece Meltem Şafak Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Hpv virüsü
Op. Dr. Ece Meltem Şafak
Op. Dr. Ece Meltem Şafak
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube