Image result for gerilim tipi baş ağrısı

Şehir yaşamının yüksek temposunda her geçen gün yaygınlığı artan gerilim tipi baş ağrıları, özellikle kadınlarda daha sık görülür.

İnsanların %70 i hayatlarının herhangi bir döneminde baş ağrısı ile karşılaşmaktadır.

Baş ağrıları tüm dünyada doktora başvuru nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

Stres ve strese yatkınlık gösteren kişilerde daha sık görülür.

Gerilim tipi baş ağrısı : Daha çok başta ağırlık, basınç, sıkışma olarak ifade edilir.

Ağrı genellikle boyun bölgesinden başlayarak başın tepe kısmına doğru yükselir, şakaklara doğru yayılır ve sıkıştırıcı karakterdedir.

Genellikle yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi ile ortaya çıkan ve altta yatan psikososyal açıdan yaşanan gerilim vardır. Bu hastalar kendilerine migren tanısı koyar. Ancak gerilim tipi baş ağrısının mekanizması ve tedavi yöntemi migrenden farklıdır.  Migrende ağrı öncesinde görülebilen görme bozukluğu ve diğer belirtiler gerilim tipi baş ağrısında yoktur ve migren hastalarında olduğu gibi karanlık ve sesiz bir ortam aramak yerine , açık havaya çıkmak istemektedirler 

Gerilim tipi baş ağrısının tanısında: baş, boyun ve omuz bölgesi kaslarında tetik noktaların  bulunması ve bu kaslara basınç uygulamakla yansıyan ağrının ortaya çıkması önemli bir bulgudur.

Gerilim tipi baş ağrısı  gün ilerledikçe artış gösterir ve günlerce  devam edebilir.

Hastalarda depresif bir ruh hali ve yüz ifadesi görülür. Konsantrasyon güçlüğü, uykusuzluk gibi yakınmalar olabilir. Migren hastalarında olduğu kadar olmasa da, bulantı ve kusma da görülebilir. 

Bazı hastalarda migren ve gerilim tipi baş ağrısı birlikte de görülebilir.

Gerilim tipi baş ağrısının  tedavisinde: boyun ve omuz bölgesinde tespit edilen tetik noktalara enjeksiyonlar yapılarak kasların gevşetilmesi ve  ağrının kontrol altına alınması mümkündür.


Bursa Anestezi Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!