Gerilim tipi baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı

Image result for gerilim tipi baş ağrısı

Şehir yaşamının yüksek temposunda her geçen gün yaygınlığı artan gerilim tipi baş ağrıları, özellikle kadınlarda  daha sık görülür. 

İnsanların %70 i hayatlarının herhangi bir döneminde baş ağrısı ile karşılaşmaktadır. 

Baş ağrıları tüm dünyada doktora başvuru nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır.  

Stres ve strese yatkınlık gösteren kişilerde daha sık görülür. 

Gerilim tipi baş ağrısı : Daha çok başta ağırlık, basınç, sıkışma olarak ifade edilir. 

Ağrı genellikle boyun bölgesinden başlayarak başın tepe kısmına doğru yükselir, şakaklara doğru yayılır ve sıkıştırıcı karakterdedir. 

Genellikle  yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi ile ortaya çıkan ve altta yatan psikososyal açıdan yaşanan gerilim vardır. Bu hastalar kendilerine migren tanısı koyar. Ancak gerilim tipi baş ağrısının mekanizması ve tedavi yöntemi migrenden farklıdır.  Migrende ağrı öncesinde görülebilen görme bozukluğu ve diğer belirtiler gerilim tipi baş ağrısında yoktur ve migren hastalarında olduğu gibi karanlık ve sesiz  bir ortam aramak yerine , açık havaya çıkmak istemektedirler  

Gerilim tipi baş ağrısının tanısında:  baş, boyun ve omuz bölgesi kaslarında tetik noktaların  bulunması ve bu kaslara basınç uygulamakla yansıyan ağrının ortaya çıkması önemli bir bulgudur. 

Gerilim tipi baş ağrısı  gün ilerledikçe artış gösterir ve günlerce  devam edebilir. 

Hastalarda depresif bir ruh hali ve yüz ifadesi görülür. Konsantrasyon güçlüğü, uykusuzluk gibi yakınmalar olabilir. Migren hastalarında olduğu kadar olmasa da, bulantı ve kusma da görülebilir.  

Bazı hastalarda migren ve gerilim tipi baş ağrısı birlikte de görülebilir.  

Gerilim tipi baş ağrısının  tedavisinde: boyun ve omuz bölgesinde tespit edilen tetik noktalara  enjeksiyonlar yapılarak kasların gevşetilmesi ve  ağrının kontrol altına alınması mümkündür. 

Bu makale 29 Nisan 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Şükran Pehlivanoğlu, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1995 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaparak 2003 yılında Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimininin ardından, özel hastanelerde Anestezi ve Yoğun bakım uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmüş olan Uzm. Dr. Şükran Pehlivanoğlu, mesleki çalışmalarına şu an Bursa'da bulunan özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlığı alanında çalıştıktan sonra, önce Tamamlayıcı Tıp olarak bilinen Nöral Terapi, daha sonra mezoterapi, ozon terapi ve kupa eğitimlerini tamamlamıştır.

Etiketler
Baş arkası ağrısı
Uzm. Dr. Sukran Pehlivanoğlu
Uzm. Dr. Sukran Pehlivanoğlu
Bursa - Anestezi ve Reanimasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube