VAJİNOPLASTİ NEDİR

Estetik yönünden çok genişlemiş vajinanın eski darlık ve esnekliğine kavuşturulma ameliyatıdır Genişlemede önemli faktör normal doğum yapmaktır. Ayrıca yaşlanmayla birlikte doku elastikiyeti azalmaktadır. Doğum sırasında doğumu kolaylaştırmak için yapılan EPİZYOTOMİ adı verilen kesilerde vajina estetiğini bozarak genişlemelere neden olmaktadır. Vajina genişlemesi bulunan bayanlar cinsel ilişki sırasında problem yaşayabilmektedir. Vajinanın cinsel ilişki sırasında penisi tam kavramaması çiftler arasında ilişkiden zevk alma konusunda problem yaratmaktadır. Ayrıca normalden geniş bir vajina bulunan bayanlarda cinsel ilişki sırasında duyulan anormal seslerde konsantrasyonu bozacağından cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkileyecektir. Vajinal genişleme bulunan bayanlar enfeksiyonlara daha yatkın olabilmektedir

Cinsel hazzı arttırmak için yapılan operasyon, kişilerin kendilerini psikolojik olarak iyi hissetmesine neden olur. Kadınların kendilerini güzel hissetmek istemesi, tabuların baskısından kurtulma isteği onların bu tür operasyonlara yönelmesine sebep olmuştur.

Göğüslere yapılan dikleştirme, büyütme ve küçültme operasyonları, yüz çizgilerine yapılan müdahalelerdeki rahatsızlıklar, vajinal estetik açısından da yaşanabilir. Özel olarak yaşanan cinselliğin, eşlerden biri açısından sorun haline gelmesi durumunda cinsel ilişkinin sağlıklı olması beklenemez. Bunun gibi kaygıları aşmak için, doktorunuza açılmalı ve sorunun kolay bir şekilde çözümlenmesini sağlamalısınız. Vajinal estetiğin yapılmasıyla, kadının kendine duyduğu özgüven artacak, kendini iyi hissetmesi ve yaşadığı cinsel ilişkiden zevk alması sağlanacaktır. Yapılacak operasyonla kadının mutsuz olması engellenecek, kendini daha güzel ve çekici hissedecektir.

Yapılacak ameliyat cinsel tatminin arttırılması amacıyla yapılır. Eşlerin cinsel tatmin konusunda yaşadıkları sıkıntıların tamamı bu operasyonlar ile giderilmektedir. Lokal ya da hafif genel anestezi altında yapılan operasyon, 30 dakika ile bir saat arasında sürer.

Yapılan ameliyat ilevajinanın görünüm ve estetiği düzeltilmekte,vjen kas fonksiyonları tekrardüzene girmekte, vajen gerginlik ve direnç ve tonus artmaktadır. Vajen kanalında oluşturulan gerginlik, kadın ve erkekte hazzı arttırmaya yardımcı olur.

genital estetik ile ilgili görsel sonucu

LABİOPLASTİ

Labiumların (iç dudakların) düzeltilmesi operasyonlarına "labioplasti" adı verilmektedir.

Türkçemize labioplasti olarak yerleşmiş olsa da bu terim ingilizcede "labiaplasty" (labiaplasti) olarak geçmektedir.

Labium tekil olarak 'dudak' anlamında, Labia çoğul olarak 'dudaklar' anlamındadır, -Plasti ise düzeltici ameliyat ekidir.

Bazı bayanlarda labium minoralar yani iç dudaklar, bazı kişilerde yapısal olarak normalden uzun, geniş, düzensiz şekilli veya asimetrik olabilir. Estetik açıdan kötü gözüken genital organlar kişileri psikolojik yönden olumsuz etkilemektedir. (Yandaki Görünüm)


Labioplasti operasyonları vajina estetiği içerisinde ülkemizde ve tüm dünyada en sık uygulanan ameliyatlar içerisinde yer almaktadır.

Ayrıca geniş ve uzun labiumlar (dudaklar) ilişkide cinsel penetrasyon sırasında (penisin vajina içine girişinde) gerilerek ilişkide ağrı hissedilmesine sebep olabilir.

Diğer taraftan sarkık ve uzun iç dudaklarda oluşan aşırı terlemeler sonucunda labium dokusu arasında mantar enfeksiyonları (candida vulvit) ve bakteriyel enfeksiyonlar da sık olarak görülmektedir. Bu tür enfeksiyonlar kişilerde kötü kokulara da sebep olmaktadır.

Bazı durumlarda ise doğuştan veya ergenlik döneminden sonra bir dudak diğerine oranla daha büyük, sarkık, kabarık veya geniş olabilir. Bu duruma "labialasimetri" (dudak asimetrisi) adı verilmektedir. Kişilerde psikolojik olarak oldukça sıkıntılar yaşatan labial asimetri problemi de tecrübeli ellerde basit cerrahi girişimler sonucu kalıcı bir çözüme ulaşabilmektedir.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!