Genital estetik kadınlarda cinsel bölgedeki doğuştan olan veya zor vajinal doğumlara bağlı veya yaşın ilerlemesiyle sonradan meydana gelen genital bölgedeki sorunların giderilmesine yönelik operasyonlardır.

Bu operasyonlar idrar kaçırması olan büyük abdestini tutamayan veya yürürken veya ilişki esnasında vaginadan ses gelen kadınlara fonksiyonel amaçlı yapılabildiği gibi tamamen görüntüye bağlı özgüven azalması olan cinsel haz problemi yaşayan sadece görüntüsünden rahatsız olduğu için libido kaybı yaşayan kadınlara bu problemleri gidermeye yönelik estetik amaçlı da olabilir.

Genelde lokal anestezi ile yapılan yatış gerektirmeyen operasyonlardır. Bazen birkaç ameliyatın birlikte yapıldığı hastalarda birgün hastane kalma süresi olabilir. Operasyon sonrası genelde özel bir istirahat gerekmez.hasta aynı gün evine dönebilir. Hijyene dikkat etmesi gerekir. Ve 6 hafta kadar da koit yasağı yani ilişkiye girememe durumu olur.

Kısaca yapılan cerrahilere bakacak olursak

en çok talep edilen cerrahi vaginal daraltma olmaktadır. Genelde yaş ile veya kilo alıp vermeye bağlı veya doğumlara bağlı zaman içinde vaginada bir genişleme ve vaginal açıklıkta bir artış olabilmektedir. Bu da her iki tarafın cinsel hazzını azalttığı için probleme yolaçabilmektedir. Bu operasyonla hedeflenen daha sıkı vaginal kaslar ve daha dar bir vaginadır. Operasyon sonuçları yüzgüldürücü bir operasyondur. Bazı hastalara ise hiç operasyon gerekmeden lazer veya radyofreknas dediğimiz özel yöntemlerle ameliyatsız çözüm bulunabilmektedir. Bu kararı doktorunuz muayene esnasında verecektir.

Diğer bir operasyon ise labioplasti dediğimiz iç dudakların küçültülme işlemidir. Büyük veya zaman içinde sarkmış olan iç dudaklar hem sık tekrarlayan enfeksiyona sebeb olması bazen ilişkide ağrya neden olması, dar pantalon veya tayt veya mayo giyememe veya kadının görüntüden rahatsız olması dolayısı ile yapılan iç dudakların cerrahi olarak küçültülmesidir. Iz kalmaz. Oldukça yüz güldürücü bir operasyondur.

Başka bir operasyon ise hudoplasti dediğimiz klitoris üzerindeki sarkmış derinin alınması işlemidir. Ki bu ameliyat ile ortaya çıkan klitoris kadında yine cinsel hazzı artırmaktadır.

Üç operasyon kişinin ihtiyacına göre ayrı ayrı yapılabildiği gibi kombine olarakta planlanabilir.

Yine epizyodan oluşan skar dokularının çıkarılması, perine bölgesinin ( vagina girişinin alt kısmı ile anüs arasındaki mesafe) yükseltilmesi ile yapılan perineoplasti ve hymenoplasti dediğimiz kızlık zarının onarılması genital bölgede yapılabilecek diğer cerrahilerdir.

Artık günümüz dünyasında gerek refah düzeyinin yükselmesi gerekse farkındalığın artması ile bu tür uygulamalara eğilim artmıştır.

Unutulmaması gereken mutlu kadın mutlu aile demektir. Özgüveni yüksek, kendiyle ve cinselliği ile barışık kadın mutlu yuva demektir. Mutlu kadın mutlu dünya demektir. Bu operasyonlar doğru ellerce yapıldığı takdirde hem fiziksel hem de zihinsel olarak kadını mutlu eden ve daha sağlıklı birey olmasına neden olan oldukça yüzgüldürücü operasyonlardır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!