Genital enfeksiyonlar ve sebepleri

Genital enfeksiyonlar ve sebepleri

Genital organ enfeksiyonları kadınların sıkça karşılaştıkları bir problemdir. Pek çok mikrobun bir arada oluşturduğu, üreme fonksiyonunu tehlikeye sokan, yaşam kalitesini bozabilen bir sorundur. Kadın genital sistemi enfeksiyonları tedavi edilmediği takdirde karın boşluğuna yayılarak ciddi bir klinik oluşmasına neden olabilir. Vajinanın asidik ortamı, doğal florada bulunan laktobasil isimli bakteriler, rahim ağzında geçişi zorlaştıran salgıların bulunması gibi doğal engel mekanizmaları ile mikropların bu bölgelere tutunup enfeksiyon oluşturmasına karşı mücadele verilmektedir. Hijyen problemleri, gebelik, doğumlar, vajinal girişimler, sistemik antibiyotik kullanımları gibi etkenler vücudun savunmasına karşın enfeksiyonların gelişmesinde yardımcı olmaktadır.

Genital enfeksiyonların ensık görüleni vajinal enfeksiyonlardır(vajinit). Daha çok vajinal akıntı şeklinde bulgu veren bu enfeksiyonlar mantar, bakteri veya parazit etmenli olabilirler. Akıntı dışında yanma, koku, kaşıntı, ağrı gibi yakınmalara da yol açabilirler.

Enfeksiyon etmenlerinin rahim ağzını tutması rahim ağzı iltihapları(servisit) denilen bir tabloya yol açar ve bu durumlarda sıklıkla hasta ile beraber seksüel partner tedavisi de gereklidir. Enfeksiyon etmenlerinin rahim ağzı bariyerini de aşması durumunda rahim iç katmanı, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı ve hatta karın içine yayılan daha ciddi enfeksiyon tablolarının oluşması söz konusu olabilir. Bu enfeksiyonlarda ilerleyen dönemlerde karın içi yapışıklıklar gelişmesi, kısırlık ve dış gebelik riskinin artması, karın içinde abse gelişmesi riski de bulunabileceği unutulmamalıdır. Hatta enfeksiyonların zamanında tedavi edilmediği durumlarda kana yayılan iltihaba bağlı hayati risklerin gelişmesi de sözkonusudur. Kötü kokulu akıntı, kasık-karın ağrısı, ateş yüksekliği, bağırsak hareketlerinde azalma, bulantı, kusma gibi bulguların varlığında mutlaka uzman hekim değerlendirmesi gereklidir. Genital sistemde olabilecek diğer enfeksiyonlar genital siğiller, genital uçuklar, bartholin abseleri, hepatitler ve seksüel geçişli diğer enfeksiyonlardır.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Mustafa Derda KAYA, 1978 yılında Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2004 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Ankara Başkent Üniversitesi'nde yapmış Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olmuştur. 

Mecburi hizmetini Aksaray Doğumevi Hastanesi'nde yerine getirmiş ve Antalya Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışmış olan Op. Dr. Mustafa Derda KAYA, iyi derecede ingilizce bilmekte ve yurt dışı kongrelere katılımı olup, 2007 yılında ENTOG bünyesinde 17.Avrupa Obsetri ve Jinekoloji asistanları değişim programı dahilinde Avusturya Linz Konventhospital Barmherzige Brüder’de çalışmıştır.

Op. Dr. Mustafa Derda KAYA, mesleki çalışmalarına Antalya Özel Olimpos Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Genital enfeksiyonlar
Op. Dr. Mustafa Derda Kaya
Op. Dr. Mustafa Derda Kaya
Antalya - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube