Menapoz dönemi etkileri

Menapoz dönemi etkileri

Kadın üreme hayatının adet görmenin bitmesi ile isimlendirilen evresidir. Yumurtalıkların hormon üretiminde yavaşlama sonrasında adet görülmeyen 1 yıllık periyot menapoz olarak adlandırılır. Hastaların adet görmesinin bitmesi ile birlikte ateş basmaları, halsizlik, kas- eklem rahatsızlıkları,cilt problemleri, üreme sistemi problemleri, depresyon ve benzeri ruhsal sıkıntılar ile de bu dönemde karşılaşma ihtimalleri mevcuttur. Tüm metabolizmayı etkileyebilen bir dönem olduğundan hastaların dahili hastalıklar ve kalp damar hastalıkları açısından da takipte olmaları esastır.

Menapoz dönemi sıklıkla öncesinde hormon azalma ve kaybına ikincil adet düzensizlikleri ile karakterize olur. Miktar ve süre itibariyle adet dönemlerinde anormallikler görülmesi hastaların sık doktora başvuru şikayetlerindendir. Irksal ve ailesel faktörler de etkin olmakla birlikte menapozdan yaklaşık 2-3 yıl önce başlayan bir geçiş evresini takiben ülkemiz için ortalama  47 yaş menapoz yaşı olarak tespit edilmektedir.

Menapoz kadınlar arasında hayatın son evresi veya yaşlanmış olmanın bir beliritisi gibi algılansa da bu son derece yanlış bir algıdır. İnsan yaşamının uzadığı günümüzde menapoz sonrası da kadınları aktif ve üretken olabilen bir evre beklemektedir. Her ne kadar doğurganlık bitmiş dahi olsa bu seksüel yaşantının bittiği yorumuna dahil olmamalıdır. Ayrıca korunma gereği olmadan seksüel aktiviteye devam edebilecek olmak aslında kadınlar için bir avantaj dahi oluşturmaktadır.

Menapoz dönemi düzensiz kanamalar dışında ateş basmaları, çabuk yorulma, halsizlik, cinsel isteksizlik, seksüel aktivitede ağrı, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, kilo artışı, vajinal kuruluk, saç dökülmesi, cilt değişiklikleri, osteoporoza bağlı kemik ve eklem ağrıları gibi bulgularla izlenebilir. Yaş dönemi ile birlikte bu bulguların bir veya birkaçının eşlik etmesi durumunda jinekelojik değerlendirme için başvuru önerilmektedir. Uzman tarafından muayene ve tetkiklerle değerlendirmenin ardından klinik bulguların düzeltilmesi ve bu dönemin kaliteli olarak geçirilmesi mümkün olmaktadır.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Mustafa Derda KAYA, 1978 yılında Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2004 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Ankara Başkent Üniversitesi'nde yapmış Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olmuştur. 

Mecburi hizmetini Aksaray Doğumevi Hastanesi'nde yerine getirmiş ve Antalya Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışmış olan Op. Dr. Mustafa Derda KAYA, iyi derecede ingilizce bilmekte ve yurt dışı kongrelere katılımı olup, 2007 yılında ENTOG bünyesinde 17.Avrupa Obsetri ve Jinekoloji asistanları değişim programı dahilinde Avusturya Linz Konventhospital Barmherzige Brüder’de çalışmıştır.

Op. Dr. Mustafa Derda KAYA, mesleki çalışmalarına Antalya Özel Olimpos Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Menapoz etkileri
Op. Dr. Mustafa Derda Kaya
Op. Dr. Mustafa Derda Kaya
Antalya - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube