Gebelikte uçak yolculuğu ve dikkat edilmesi gerekenler

Gebelikte uçak yolculuğu ve dikkat edilmesi gerekenler

Gebelikte Uçak Yolculuğu

Gebelik dönemi gibi uzun bir süreç içinde, tatil ve uçakla seyahat ihtiyacının doğması kadar doğal bir olay olamaz. Gebelik, keyifli bir dönemdir. Kendinizi eve hapsetmek zorunda değilsiniz. Hayatın tadını çıkarmaya devam edin ve seyahat öncesinde kaygılanmayın.

Bu yazıda herşeyin yolunda gitmesi için seyahat planımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını bulacağınızı ümit ediyorum.

Gebelik sırasında seyahat zamanlaması açısından en uygun dönem 12 ile 28. Haftalar arasıdır. Bu nedenle tercihen bu döneme seyahatinizi planlayabilirsiniz. Bulantılarınız bitmiştir, kendinizi daha enerjik hissediyorsunuzdur ve karnınız henüz çok büyümemiştir.

Gebeliğinizin 36. Haftasına kadar uçak yolculuğu yapmanızın genellikle bir riski yoktur. Son ayınızda yolculuk yapmanız uçakta doğum riski yüksek olduğundan önerilmez. Birçok hava yolu uçakta doğum rikini almak istemediğinden son ayına girmiş gebelere uçuş izni vermemektedir.

Bazı yüksek riskli gebelik durumlarında ise uçak yolculuğu tehlikelidir. Aşağıdaki durumlar sizin için söz konusu ise mutlaka seyahat planı yapmadan önce doktorunuza danışın.

çoğul gebelik

gebelik şekeri veya hipertansiyonu

plasenta anormallikleri veya vaginal kanama varlığı

erken doğum riski

kanda pıhtılaşma mekanizması bozuklukları

Seyahatinize hazırlanırken ne yapmalısınız?

Doktorunuzdan, gebeliğinizle ilgili bilgileri içeren bir yazı alın ve gideceğiniz yerdeki sağlık koşulları ile ilgili mutlaka bilgi edinin.

Doktorunuzdan, gebelik haftanızın belirtildiği uçağa binebilir yazısı alın. Türk Hava Yolları, 28. Haftadan küçük gebelerin yolcu beyanı ile, 28-35. Haftalar arasındaki gebelerin ise son 7 gün içinde alınmış, ‘’uçakla seyahat etmesinde sakınca yoktur’’ ibaresi yer alan raporla uçuşlarına izin vermektedir. Çoğul gebeliklerde, 32. Haftadan büyük gebelerin raporla da olsa uçuşuna izin vermemektedir. Raporunuzda, doktorunuzun adı soyadı, diploma numarası ve imzası olmalıdır.

Acil bir durumda aranabilecek numaralar listesi yapın ve yanınızda taşıyın.

Kabin basıncı ayarlı uçaklarda, basıncın bebeğiniz üzerine negatif etkisi saptanmamıştır.

Hava alanına girerken geçilen kapı ve dedektörler metal dedektör olup, X ışını ile çalışmazlar. Buralardan güvenle geçebilirsiniz.

En ön sırada veya koridor tarafında bir koltuk seçmeniz, bacaklarınızı rahat uzatıp toplayabilmeniz, ayrıca tuvalet ve yürüyüş ihtiyacınız için sık kalkışlarınızda kolaylık yaratacaktır

Uzun uçuşlarda her 30 dk da 1 bacaklarınızı uzatıp toplamanız, germe egzersizleri yapmanız veya koridorda yürüyüş yapmanız önerilir. Bu şekilde kan dolaşımınız canlanacak, kanın bacaklarda göllenmesi ve pıhtı oluşumu riski azalacaktır.

Varis çorabı giymeniz, yine bacaklarınızda pıhtı oluşumunu ve bacaklarınızın şişmesini önleyecektir.

Kemeri her zaman karnınızın altından bağlamalısınız.

Özellikle su olmak üzere çok sıvı alın.

Kafein diüretiktir, o yüzden uçuş sırasında kafeinli içeceklerden kaçının.

Uçuş öncesi kabak ve fasulye gibi gaz yapan yiyecekler önerilmez bunlar yüksek rakımda midenizde genişleyip yolculuk sırasında konforunuzu bozacaktır

Sağlıklı günler,

Op.Dr.Zehra Koçer

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Zehra KOÇER, 18 Eylül 1967 tarihinde Kıbrıs’ta doğmuştur. Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ni bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık sonrasında 1999 yılında Çamlıca Medicana Hastanesi’nde göreve başlamış olan Op. Dr. Zehra KOÇER, 10 yıldır buradaki çalışmalarına devam etmekler birlikte Üsküdar'da bulunan özel muayenehanesinde de hastalarını kabul etmektedir.

Etiketler
Gebelikte uçak yolculuğu
Op. Dr. Zehra Koçer
Op. Dr. Zehra Koçer
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube