Gebelikte saç boyası kullanımı

Gebelikte saç boyası kullanımı

Gebelikte Saç Boyası

Gebelik sırasında saç boyamak ile ilgili elimizdeki bilgiler sınırlı olmakla beraber, saç boyasının bebek üzerinde zararlı herhangibir etkisi gösterilmemiştir. OTIS (Organisation of Teratology Information Services) e göre saç boyası içindeki kimyasalların çok azı sistemik dolaşıma karışmaktadır ve bu miktar zarar verebilecek dozların çok altında kalmaktadır...

Hayvan deneylerinde gebelikte yapılan saç boyasının gebelik üzerine zararlı etkisini gösteren bir bulguya rastlanmamıştır.

Buna rağmen elimizde yeterli veri bulunmadığından emniyet sınırları dahilinde kalmak için nelere dikkat edelim?

Boya işlemininizi mümkün olduğunca 1. Trimestr (ilk 3 ay ) sonrasında yapmayı tercih edebilirsiniz.

Kimyasal maddeler deri yüzeyinden emileceğinden kafa derisi ile boya maddesinin temasını minimuma indirecek yöntemler tercih edilebilir (örneğin; cilde temas etmeden saç teline uygulanan saç gölgeleri gibi).

Sentetik kimyasallar yerine organik boya tercih edilebilir.

Saf kına, uzun yıllardır kullanılmakta olup, doğal bitkisel bir ürün olduğundan güvenlidir.

Saçınızda boya maddesini gereğinden fazla tutmamalı, işlem sonrasında su ile iyice durulamalı ve boya işlemini havalanması iyi bir yerde yaptırmalısınız. Kendi kendinize uygulama yapıyorsanız mutlaka eldiven giymelisiniz.

Daha önceden kullanmadığınız bir ürünü ilk kez gebelikte denemeyin, alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak gebelikte kendinizi iyi hissetmeniz çok önemlidir. Saç boyası yaptırdığınızda kendinizi nasıl hissedeceğinizi düşünün. Bu işlemi yaptırmak bebekle ilgili kaygılarınızı artıracaksa hiç yaptırmayın. Ancak, kendinizi iyi hissedeceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışarak gebeliğiniz süresince birkaç kez boya yaptırmanızda şu anki bilgilerimiz doğrultusunda sakıncalı bir durum gösterilmemiştir.

Emzirme döneminde de saç boyasının saç derisinden çok az emilimi olacağı düşünüldüğünden anne dolaşımına geçen miktarın bebek üzerinde zararlı etkisi gösterilmemiştir.

Sağlıkla kalın,

Op.Dr.Zehra Koçer

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Zehra KOÇER, 18 Eylül 1967 tarihinde Kıbrıs’ta doğmuştur. Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ni bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık sonrasında 1999 yılında Çamlıca Medicana Hastanesi’nde göreve başlamış olan Op. Dr. Zehra KOÇER, 10 yıldır buradaki çalışmalarına devam etmekler birlikte Üsküdar'da bulunan özel muayenehanesinde de hastalarını kabul etmektedir.

Etiketler
Gebelikte saç boyası kullanımı
Op. Dr. Zehra Koçer
Op. Dr. Zehra Koçer
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube