Gebelikte romatizmal hastalıklar

Gebelikte romatizmal hastalıklar
Romatizmal hastalıklar, insanın bağışıklık siteminin yani savunma hücrelerinin  kendi sağlam doku ve organlarına saldırdığı kronik, kompleks hastalıklardır. sistemik lupus eritematosus, romatoid artrit, antifosfolipid sendromları, ankilozan spondilit gibi hastalıklar bu guruba girer.Romatolojik hastalığıolan kadınlarda gebelik donemi, oncesi ve sonrasında bebek ve annede en iyi sonucu sağlamak icin multidisipliner, koordineli ve dikkatli bir yaklaşımgerekmektedir.


Coğu romatizmal hastalıkta gebelik oncesinde yapılan iyi kontrol, uygun modifiye edici tedaviye gebelikte devam etmek şartıylagebelik esnasında da kotuleşmeyi engeller. Sistemik lupus eritematozus, antifosfolipid sendrom, vaskulitler ve sistemik skleroz'un aksine romatoid artrit ve inflamatuar artritlerin diğer formlarıolan psoriasis ve seronegatif spondiloartropatilerde maternal ve fetal etkilere dair kanıtlar  daha azdır.Gebelik esnasında sistemik lupus eritematozus, antifosfolipid sendrom, vaskulitler  ve sistemik sklerozisli gebelerin intrauterin gelişme geriliği, tromboembolik hastalıklar ve preeklampsi komplikasyonlarıacısından takip edilmeleri gerekmektedir. Gebelik sonrasıalevlenme tum romatizmal hastalıklarda yaygındır.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Güçlü Kaleağası

Op.Dr.Güçlü Kaleağası, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2001 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise,Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi  Hastanesi'nde tamamlayarak 2006 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Etiketler
Hamilelik döneminde romatizma
Op. Dr. Güçlü Kaleağası
Op. Dr. Güçlü Kaleağası
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube