Gebelikte acil durumlar
Gebelikte acil durumlar

Gebelik sırasında mutlaka anne adayının vücudunda pek çok değişiklik ve metabolizmasının çalışmasında farklılıklar görülmektedir. Ancak bazı durumlar karşısında hemen hekimi aramak veya hekim tarafından acilen muayene edilmek gerekebiliyor. Ancak, hekimi aramadan önce vücuttaki bazı belirtileri iyi gözlemlemek gerekir.

Zira hekime vereceğiniz bilgide; belirtinin ne sıklıkta olduğu, ne kadar süre devam ettiği, neyin belirti şiddetini arttırıp ağırlaştırdığı büyük önem taşıyor. Hekim de sizin vereceğiniz bu bilgiler ışığında bir sorununuzun olup olmadığını, varsa bu sorunun ciddi olup olmadığını belirleyecek ve gerekirse hemen müdahale edecektir. Hekiminizi aramanız gereken durumları iyi bilmek ve onu zamanında aramak, doğmayı bekleyen bebeğinizin ve sizin sağlığınız için oldukça önemlidir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Alt karın bölgenizde tek tarafta ya da her iki tarafta şiddetli ağrınız varsa, eğer bu ağrıya kanama, bulantı ve kusma da eşlik ediyorsa doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
Orta karın bölgesinde şiddetli ağrı (kusma ile birlikte olabilir ya da olmayabilir), el ve yüzde şişme.
Hafif vajinal akıntınız varsa.
Ağır vajinal kanama (özellikle karın ve bel bölgesinde ağrı ile birlikte ise)
Meme ucundan, mesaneden ya da rektumdan kan gelmesi.
Öksürünce kan tükürmek.
Yoğun ya da sızıntı şeklinde vajinal akıntı.
Ani susuzluk hissi, idrar azlığı ya da gün boyunca hiç idrar yapamamak
Ellere, yüzde ve gözlere şişme varsa, eğer çok ani ve şiddetli olursa ya da baş ağrısı, görme bozukluğu ile birlikte oluyorsa.
İki ya da üç saatten uzun süren şiddetli baş ağrısı varsa. Bu ağrı görme bozukluğu, yüz, göz ve ellerde şişlikle birlikte oluştuysa
Bayılma ya da baş dönmesi yaşıyorsanız.
Titreme ve 37,5 °C´nin üstünde ateş (gribal yakınmalar ve üşüme dışında) varsa ve ateş 38,5 ° C´nin üzerine çıkarsa.
Gebeliğin ilk 3 ayında, günde 2-3 defadan fazla gözlenen kusma, ileri dönemlerde kusma yaşadıysanız ve eğer kusma ağrı ya da ateş birlikte oluyorsa.
Aşırı yeme olmadan ve ansızın 1 kg´dan fazla kilo aldıysanız, el ve yüzde şişme veya bu belirtiler baş ağrısı ya da görme bozuklukları ile birlikteyse oluyorsa.
20´nci haftadan sonra, 24 saatten daha uzun süre bebek hareketlerini hissetmediyseniz ve 28. haftadan sonra saatte 10 hareketten daha az hareket etme durumu varsa.
Koyu renk idrarla birlikte ya da tek başına bütün vücutta kaşıntı, renksiz dışkı sarılık; aynı gün hekiminizi arayın.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!