Gebelik haftasına göre bebeğiniz

Gebelik haftasına göre bebeğiniz

Gebelik erkek ve dişi üreme hücresinin birleşmesi ve bu durum sonucu oluşan zigot adını verdiğimiz yeni canlının anne rahmine tutunmasıyla oluşur. İlk belirtisi annenin adet gecikmesidir. Bazı durumlarda ise zigotun anne rahmine tutunması sırasında adet zamanına denk gelen sürede da ha az miktarda bir kanama olabilir ve bu durumda anne gebeliğinin farkına varamayabilir. 

İlk tanı; gebelik hormonu olarak adlandırılan beta-HCG hormonunun idrarda ya da kanda taranması esasına dayanan gebelik testleriyle konulur. Ancak beta-HCG testi bakılan ve sonucun pozitif olduğu saptanan olgularda kesin tanı için ultrasonografi yapılmalıdır. Bu Bilinmesi gereken husus; beta-HCG değerleri ancak 1500 mIU/l düzeylerini geçtiğinde ultrasonla gebeliğin tesbit edilebileceğidir. Bu durum test sonrası 7-10 gün kadar süre geçtikten sonra ultrason ile kesin tanının konulabileceğini göstermektedir. 

Gebelik insanlarda 280 gün sürer. Bu süre ay takvimine göre 40 haftaya denk gelir. Hekimler daima gebelik haftanızı son adet tarihinize göre hesaplarlar. Aslında son adet tarihinizde gebe değilsinizdir. Yumurtlama dönemi, 28 günde bir düzenli adet gören bayanlarda adetin 14. günüdür. Bu bilgiye göre aslında son adet tarihinizden 2 hafta sonra gebe kalırsınız. 

İLK ULTRASONOGRAFİ 

Gebelik testi pozitif olan kadınların ilk hekim ziyareti 

- Adet gecikmesi henüz yeni ise, beta-HCG değeri 1500 mıu/l den düşük ise ultrasonda gebeliğe ait bulgu olarak sadece rahim iç tabakasının kalınlaşması ve yumurtalıkda korpus luteum denen hormonal aktif yumurtalık kistinin görülmesi şeklinde olur. 
- Adet gecikmesini farkedemeyen, bu nedenle gebe kaldığı dönemden çok sonra gelen hastalarda, ultrasonografide gebelik kesesi, sarı kese (yolk kesesi) veya embriyo (cenin) nun kalp aktivitesinin görülmesi şeklinde tanı konabilir. 
- Bazen sadece kese izlenir. Bebek kalp atımı izlenmez. Bu durumda cenin ölçülerine bakılır. CRL denilen baş popo mesafesi ölçümü 5 mm den düşük ise kalp atımı izlenemeyebilir ve bu çoğu zaman normaldir. İlk hekim ziyaretinde bu saptanırsa 1 hafta sonra tekrar ultrasonografik muayeneye çağrılarak tanı konulur. 

GEBELİK NASIL OLUŞUR? 

Milyonlarca sperm o ay oluşan sadece 1 yumurta ile kadın genitalinde halk arasında kordon olarak bilinen tubalarda karşılaşır. Seçici olan yumurta sadece 1 spermin kendisi ile birleşmesine izin verir. Yumurta ve spermin birleşmesi ile zigot adını verdiğimiz canlı oluşur. Zigot hızlıca bölünerek hücre sayısını artırırken bir yandan rahim içerisine doğru hareket eder. Bu sırada da fetüsün kendisini ve plasenta dediğimiz eşini oluşturacak hücrelere farklılaşır. Döllenmeden sonra 5. günde ( adet gecikmenizden önce) rahim boşluğuna gelir ve rahim iç duvarına ( endometriyum ) tutunmaya başlar. Yaklaşık 9-11. günde tutunması tamamlanmıştır ( yaklaşık 3. hafta). Bu tutunma sırasında bazı bayanlar hafif ara kanama görebilirler ve adet olduklarını düşünebilirler çünkü bu dönem aslında bayanın 2. adet zamanıdır. Bu dönemde kanda gebelik hormonu tesbit edilebilir düzeydedir, ancak değeri düşüktür. Bundan sonraki zamanda kanda gebelik hormonu 48 saatte 2 katına çıkarak artış gösterir. Ultrasonda yaklaşık 10 gün kadar sonra gestasyonel kese izlenebilecektir. (4. hafta ). 

GESTASYONEL KESE; GEBELİĞİN GÖRSEL OLARAK İLK TESPİTİ 

Gelecekte plasenta adını vereceğimiz bebeğin eşi olarak bilinen doku, bebeğin içinde bulunduğu su kesesini çevreleyerek rahim duvarına tutunmasını sağlar. Giderek yapısında damardan zengin bir doku oluşur ve bu doku anne damarları ile ağızlaşarak kan ürünlerinin değiş-tokuşunun yapılabileceği bir alan oluşturur. Anne kanı ile bebek kanı karışmaz. Ancak plasentada oluşan kan gölcükleri ile anne kanı arasında alışverişi sağlayan özelleşmiş ağsı yapı sayesinde besinler ve oksijen ve besinler bebeğe geçer. Plasentanın öncü dokusu gestasyonel kese olarak adlandırılır. İçinde bebeğin bulunduğu amniyotik sıvı bulunur.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Sait Halil

Op. Dr. Sait HALİL, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1994 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1995 - 2000 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 2001 - 2002 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastanesi Yardımcı Üreme (TÜP BEBEK) Teknikleri Bölümü'nde ve 2002 yılı sonrasında Memorial Hizmet Hastanesi'nde görev yapmış olan Op. Dr. Sait HALİL, mesleki çalışmalarına şu anda Bahçelievler'de bulunan özel muayenehanesinde devam etmektedir. Ayrıca kendisi, İstanbul Tabip Odası, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Türk Perinatoloji Derneği, Rotary İnternational ve İnternational Society of Ultrasoun in Obstetrics and Gnecology (ISUOG) gibi birçok derneğe üyedir. ...

Etiketler
Hamilelik testi gebelik şansı
Op. Dr. Sait Halil
Op. Dr. Sait Halil
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube