Gebelik esnasında spor

Gebelik esnasında spor

Gebelik esnasında düzenli ve devam eden bir egzersiz programının faydalı olduğu düşünülmektedir. Egzersiz programlarında yürüme ,yüzme ve sabit hızda pedal çevirme önerilmektedir.

Egzersiz sonrası kalp atım hızı, gebelik öncesi kalp hızından 30-40 atım daha hızlıdır. Kolların omuzların üzerinde olduğu aktivitelerde bu etki daha çok olabilir.Yani bu tür sporlarda çarpıntı daha çok olur.

Gebelikte ayaktaki pozisyonlarda tansiyon düşmesi gözlenir. Egzersiz sonrasında, ayakta dinlenme pozisyonunda tansiyon düşmesi daha sıktır.Bu yüzden ,egzersizin ani kesilmesinden kaçınılmalıdır.

Egzersiz şeker ve insülin yanıtını değiştirmektedir.Eğer yemekten sonraki 2 saat içinde yapılırsa hipoglisemi artmaktadır.Gebelikte diabet saptandıysa yemek sonrası egzersiz, insülin ihtiyacını düşürmektedir .

Gebeliklerinde düzenli egzersiz yapan ve bunu bırakmayan kadınlarda, mekonyumlu amnion sıvı olasılığı (dışkısını bulunduğu sıvıya yapma) azalmaktadır.

Egzersiz 10 dakikadan uzun ve ağırsa, bebek kalp atışı en az10 atım artmaktadır.Bu etki geçmişlerinde düzenli egzersiz yapmamış kadınlarda daha belirgindir.Bu nedenle bebekte sıkıntı hali varsa egzersizden ziyade dinlenmeye ağırlık vermek önemlidir.

-Erken gebelikten itibaren egzersiz yapan ve iştahlı beslenen kadınlar daha iri bebek doğurmaktalar.

-Egzersiz yapan ve egzersizi gebelik boyunca arttıran, düzgün beslenen kadınlar yağ indexi düşük, yağ kütle gelişimi düşük bebekler doğurmaktalar.Bu etkinin çocukların ilk 5 yılında devam ettiği düşünülmektedir.

-Erken gebelikte ağır egzersiz yapan ve sonra egzersizi kesen gebeler yağ kütlesi fazla olan bebek doğurabilirler.

Yani gebelikte egzersiz yapılmalı,bu program kişiselleştirilmeli,başlanmalı ve gebelik boyunca devam etmeli,haftada en az 3 kere yapılmalı,orta tempoda 30 dakika civarında olmalı, yemekten 2 saat sonra yapılmalı, egzersiz sonrası hafif bir ara öğün alınmalı,egzersiz öncesi ısınma sonrasında ise soğuma egzersizleri yapılmalı,ani kesilmemelidir.

 

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Güray ÜNLÜ, 1972 yılında Antalya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğreniminin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1996 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaparak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

2005 yılına kadar kamu hastanelerinde görev yapmış olan Op. Dr. Güray ÜNLÜ, 2005 yılında istifa ederek özel sektörde çalışmalarına başlamıştır. Bulunduğu tüm hastanelerde riskli gebelikler ve jinekoloji alanında başarılı hizmetler vermiş olan Dr.ÜNLÜ, mesleki çalışmalarına Antalya  - Muratpaşa'da bulunan özel muayenehanesinde devam etmektedir.

Etiketler
Gebelik hakkında bilgiler
Op. Dr. Güray Ünlü
Op. Dr. Güray Ünlü
Antalya - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube