Gebelik aylarına göre anne vücudunun gelişimi

Gebelik aylarına göre anne vücudunun gelişimi

GEBELİĞİN İLK AYLARI

 GEBELİKTE 1. AY

GEBELİĞİN İLK BELİRTİLERİ

Gebelikle birlikte hormonlarınızdaki değişikliklerin sonucunda aşağıdakilerin biri veya birkaçı görülebilir, bunlar 12. Haftadan sonra azalır. Adet gecikmesi gögüslerde büyüme,gerginlik,hassasiyet, bulantı,kusma,ağızda metalik tat yiyeceklere ilginin değişmesi örneğin, alkol veya kahveden tiksinme, bazı besinlere aşırı istek yorgunluk, halsizlik vajen akıntısında artış sık idrara gitme duygusallaşma.

 GEBELİKTE 2. AY

Son adetin ilk gününde 280 gün eklenerek bulunur.Gebelik süresi  40 hafta kabul edilirse de , 38 ila 42 haftalar arası normal sayılır.

 BU DÖNEMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Sigara, alkol ve doktora danışmadan alınan ilaçlar gebelik boyunca, özellikle de bebeğin organlarının geliştiği ilk 3. ayda zararlıdır. Kedi, köpek dışkısı ve çiğ etle temas edilmemelidir. Bunlar bebeğe zararlı olabilecek toksoplazma denen prazit taşıyabilir.

 GEBELİKTE 3. AY

GEBELİĞE ALIŞMA

Gebeliğin başlarında görülen bulantı, kusmalar ve sık idrara çıkma bu dönemden itibaren azalır. Bağısak hareketleri yavaşladığından kabızlık görülebilir. Aşırı kusmanız olmamışsa bu dönemde 1-2 kg almanız beklenir. Bütün gebelikte alınan kilonun % 10’ una karşılık gelir. Hormon değişikliklerinden dolayı bu dönemde aşırı duygusal olabilirsiniz.

 BU DÖNEMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Kotroller için doktora başvurun. Taze yiyecekler ve dengeli beslenin. Kabızlığa karşı bol su için ve yeşil sebze gibi lifli yiyecekler yiyin. Gögüsleri destekleyecek uygun bir sütyen kullanın. Dişlerinizi kontrol ettirin.

GEBELİKTE 4. AY

GEBELİK ARTIK BELLİ OLUYOR;

Kendinizi daha enerjik hissetmeye başlarsınız. Gebe olduğunuz dışardan belli olmaya başlar. Cildiniz koyulaşabilir. Göğüsleriniz büyür. Beliniz kalınlaşmaya başlar. Karnınızın üstünde koyu bir çizgi görülebilir. Doğumdan kısa bir süre sonra bu çizgi kaybolur.

BU DÖNEMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Bu dönemde iştahınız artmaya başladığından, sağlıklı beslenerek kilonuza dikkat etmelisiniz. Bol ve rahat giysiler tercih etmelisiniz. Bir tehlike;KANSIZLIK... Ülkemizde kansızlık halen çok yaygındır. Gebelikte artan demir ihtiyacı uygun şekilde karşılanmazsa kansızlık önemli bir sorun halini alır. Kansızlık anneye ve bebeğe zarar verebilir, kansızlığı olan bir anne için düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, ölü doğum riski daha yüksektir. Bu dönemde kansızlığın gelişimini önlemek için demir desteğine başlanması uygundur.

GEBELİKTE 5. AY

GEBELİK İLERLİYOR;

Memelerden ilk süt gelebilir, bu sadece silinmeli, meme sıkılmamalıdır. Cilt koyulaşması artabilir. Sırt ağrısı, kasıklarda gerilme, vajen akntısı,diş eti kanaması gibi yakınmalara sık rastlanır.Bebeğiniz hızlı büyüdüğü ve sizinde hızlı kilo alacağınız bir döneme girdiğinizden sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmelisiniz.

BU DÖNEMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Kendinize özen göstermelisiniz.Rahat giysi ve ayakkabılar giymelisiniz. Bebek eşya ve giysileri düşünmeye başlamalısınız.

GEBELİĞİN 6. AYI

GEBELİĞİN EN İYİ ZAMANLARI;

Bu dönemde kendinizi daha iyi ve zinde hissedeceksiniz. Kilo artışı hızlanabilir.

BU DÖNEMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Her fırsatta ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz. Belinizi ve bacaklarınızı sıkan giysilerden kaçınmalısınız. Sıcağa duyarlılığınız artacağından bol bol su içmelisiniz.

GEBELİKTE 7.AY

GEBELİK İLERMEYE DEVAM EDİYOR;

Sindirim güçlüğü ve kraplar görülebilir. Karnında çatlaklar oluşabilir. Uyku bozuklukları olabilir.

BU DÖNEMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Doktor kontrollerini sıklaştırmalısınız. Gün içinde sık sık dinlenmeli, gece erken yatmalısınız. Her fırsatta ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz.

 GEBELİKTE 8. AY

BEBEK HER AN GELEBİLİR;

Kendinizi ağır ve hantal hissedebilirsiniz. Rahat uyuyamayabilirsiniz.

NELER OLUYOR;

Büyüyen bebek iç orgenlarınıza baskı yaparak solunum güçlüğüne,sık idrara çıkmaya neden olabilir.Koşarken, Gülerken ya da öksürürken idrar açırabilirsiniz. Olabildiğince dinlenmeli,gün ortasında uzanıp yatmalısınız. Kilo artışınız fazla ise karbonhidratları azaltmalısınız. Gebelikte alınan ortalama kilonuz 10-12 Kg arasında değişmesi idealdir. Bebeğinize gereken temel malzemeleri şimdiden alabilirsiniz.

GEBELİKTE 9. AY

TATLI HEYECAN

 Çalışıyorsanız doğum iznine çıkmış, doğum hazırlıklarına başlamış olmalısınız. Bu dönemde anne olmanın vereceği sorumluluklar nedeniyle heyecanlı olabilirsiniz.

NELER OLUYOR?

Bu dönemde bebeğin başının leğen kemiğin boşluğuna girmesiyle mide yanması sindirim,solunum güçlüğü yakınmaları azdır. Bebeğin başı idrar torbasına baskı yaptığından idrara çıkma sıklığı artabilir. Sizi yorabilecek işlerden kaçınmalısınız.

GEBELİKTE 10. AY

ARTIK BEBEK GELİYOR

Doğum heyecanı başlar, biran önce doğumun gerçekleşmesini isteyebilirsiniz.

 NELER OLUYOR?

Yalancı doğum ağrıları sizi yanıltabilir, doğumun başladığı sanabilirsiniz. Bunlar düzenli ve sık değildir. Bu dönemd ebolca dinlenin Doktor kontrollerini aksatmayın,her an doğum gerçekleşebilir.

 DOĞUM

Hazırlık ve beklemeyle geçen aylardan sonra artık bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Giderek onu daha iyi anlayacak, her gün yeni bir şeye tanık olacaksınız.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Can Şener
Op. Dr. Can Şener
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube