Vücudun belli bölgelerinde kelliğe dirençli olan saç köklerinin alınarak kellik olan bölgelere aktarılması işlemine saç ekimi denilmektedir. Saç dökülmesi hormonal veya çevresel sebeplerle erkeklerde daha sık olmakla birlikte kadınlarda da olabilmektedir.

Saç naklinde en sık olarak bu hormonlara dirençli olması nedeniyle kafanın arka bölümü kılları tercih edilmekle birlikte göğüs, kol bacak vs. bölgelerden de nakil yapılabilmektedir. Kafanın arka bölgesinden alınan kılların hafızası dökülmeye karşı dirençlidir. Başlangıçta kafanın arkasından bir kesi ile alınan dokudan ayrılan kıl köklerinin nakli şeklinde yapılan işlem, iz bırakması sebebiyle günümüzde yerini tamamen iz bırakmayan tek tek kılların alınması yöntemine (FUE: follicular unit transplantation) bırakmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte artık Fue saç ekimi yöntemi zirve teknolojilerden biridir. Fue yöntemiyle saç ekimi, kılların kökünü alımının anlamına gelmektedir. Bu teknik ile kılları toplu halde değil, tek tek alındığının da altını çizmek gerekir. 2003 yıllarında piyasaya sürülen bu teknik yaklaşık 14 yıldır halen yaygınlaşmaktadır.

Aynı zamanda FUE saç ekimi en az hasar yapan saç ekimi yöntemidir. Diğer eski yöntemlere göre çok daha az doku hasarı vermektedir. FUE tekniği herhangi bir saç ekim ameliyatı değildir. Herhangi bir kanama, yaralama, yara izi ve herhangi bir ağrı riski taşımamaktadır.

FUE yöntemiyle saç ekimi işleminde alınan greft standart ve tek tip olduğundan saçın ekilecek olduğu alana cildi kesmeden, kıla istenilen açı ile ekim işlemi yapılabilmektedir. Fue saç ekim yöntemiyle en doğal saç görünüşüne sahip olabiliyorsunuz.

Fue yöntemiyle saç ekimi avantajları

Saçlarınız blok halinde değil, tek tek alınarak ekilmektedir.

Fue yöntemiyle saç ekimi işleminde herhangi bir bıçak veya kesici alet kullanılmaz.

Herhangi bir kesik veya yara izi olmamaktadır.

İstenilen tarafa yön verme

Daha sık ekim imkanı

Daha doğal bir görünüm

Bayanlar için rahatlıkla uygulanabilecek saç ekimi tedavisidir.

Saç ekimi işlemi hızlı sonuçlar göstermektedir.

Diğer saç ekimi tedavilerine göre daha kısa zamanda tamamlanır.

Tek seans içinde 4000 ile 7000 arası saç kökü alınıp ekilebilir.

Diğer yöntemlere göre saç ekimi konusunda daha önemli bir yere sahiptir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi tam teşekküllü hastanede steril şartlarda deneyimli bir plastik cerrahi uzmanının kontrolünde yapılmalıdır. Saç Saç ekimi yapılacak sahada ön saç çizgisi hastanın kafa yapısı ve istekleri de göz önüne alınarak belirlenir. Bölgedeki mevcut saç kıllarının yönüne dikkat edilerek saç köklerine zarar vermeyecek şekilde küçük kanallar açılır. Kafatasının özellikle arka tarafından dikkatlice alınmış olan kıl follikülleri mikrocerrahi aletleri kullanılarak dikkatli bir şekilde bu kanallara yerleştirilir.

Saç ekim işlemi ne kadar sürer?

Ekim yapılacak alanın genişliğine göre ve ekilecek saç kılı veya greft sayısına göre değişmekle birlikte 1-10 saat arasında sürebilir.

Kimler saç ektirebilir?

Öncelikle kellik sınıflandırmasına göre saç kılı alınacak bölgede yeterli saç olmalıdır. Yani adayın bu işlem için uygunluğuna muayene ile karar verilmelidir. Merkezimizde ilk muayene ücretsiz yapılmaktadır.

Hastanın kalp, böbrek gibi kronik hastalıkları olmamalıdır. Kan pıhtılaşma bozuklukları (hemofili gibi pıhtılaşma faktör eksiklikleri gibi) varlığında ekim yapılamaz. Saç alınacak bölgede veya ekim yapılacak alanda önemli cilt hastalığı olmamalıdır.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!