Besinlerin temel işlevi organizmanın metabolik gereksinimleri için gerekli maddeleri sağlamaktır. Oysa, besinler metabolik aktivitemiz için gerekli makro- ve mikro besleyicilerden başka sağlığımız üzerinde olumlu etkileri olan bileşenler de içermektedir. Son yıllardaki bilimsel çalışmalar diyet ve hastalıklar arasındaki ilişkiyi açık bir şekilde ortaya koymuş olup, epidemiyolojik çalışmalar diyetin kronik hastalıkların önlenmesindeki rolüne işaret etmektedir. Beslenme alışkanlıklarının daha fazla meyve, sebze ve tahıl tüketecek şekilde değiştirilmesi kronik hastalıkların önlenmesinde etkin ve pratik bir yaklaşımdır.

Besleyici özellikleri dışında vücudumuza fizyolojik yararlar sağlayan ve kronik hastalık riskini azaltabilen besinlere fonksiyonel besinler denilmektedir.

Bireyin beslenmesine katkıda bulunmalı

Sağlığın korunması ve daha iyi duruma getirilmesine yardımcı olmalı

Tıbbi ve beslenme bilgilerimize dayalı olarak söz konusu besin veya besin ögesi için günlük uygun alım miktarları belirlenmiş olmalı,

Söz konusu besinin tüketiminin güvenilir olduğu ortaya konulmuş olmalı

Söz konusu besin bileşenlerinin fizikokimyasal özellikleri, niceliksel ve niteliksel özellikleri belirlenmiş olmalı

Söz konusu besin işlenerek fonksiyonel özellik kazanmışsa; besleyici özelliğinde kayıp olmamalı

Söz konusu besin seyrek olarak tüketilen değil, günlük beslenmede sıkça kullanılan bir besin olmalı

Söz konusu besin doğal olarak tüketildiği şeklinde olmalı

Son zamanlarda sosyal medya ve televizyonlarda sıkça duyduğumuz, keten tohumu, chia tohumu, yeşil çay, beyaz çay, rooibos çayı, faydalı doyamamış yağ asitleri (çiğ kuruyemişler,fındık yağı, zeytinyağı), beta karoteinden zengin kırmızı-turuncu sebzeler. Fonksiyonel besinler grubuna girmektedir. Fonksiyonel besinler düzenli ve uzun süreli kullanımlarda fayda sağlayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta; bu besinlerin size uygun miktarlarının sağlık profesyonelleri tarafından önerilmesi ve abartılmadan yeterli bir miktarda kullanılmasıdır.

Unutulmaması gereken önemli bir konu da şudur ki hiçbir besin mucizevi değildir, mucizevi olan siz, düşünceleriniz, yaptıklarınız ve yapacaklarınızdır. Bu yüzden bilinçsiz besin tüketimine son verip araştırmayı, öğrenmeyi kendinize yol edinmelisiniz.


Kırşehir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!