Fokuslu ultrason teknolojisi; cildin alt katmanlarındaki taşıyıcı dokularda odaklanmış ses dalgaları kullanılarak kollajen üretiminin harekete geçirilmesi ile ciltte sıkılaşma ve toparlanma sağlayan bir tıbbi uygulamadır.

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirmenin sağladığı avantajlar nelerdir?

• Artan kollajen üretimi

• Sağlıklı bağ dokusu

• Kırışıklarda azalma

• Elastikiyeti artmış cilt yapısı

Fokuslu ultrason; ses dalgaları kullanılarak cildin alt katmanlarındaki kollajen üretiminin tetiklenmesi ile ciltte sıkılaşma ve lifting etkisi sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Fokuslu ultrason ile; yanak, ağız kenarı, yüz konturu, çene hattı ve gıdı bölgesindeki sarkmalarda, alın ve göz çevresinde kırışıklıklarda, kaş düşüklüğünde, kol ve bacak içi sarkma ve gevşekliklerinde cerrahi bir işlem olmadan düzelme ve gençleşme sağlanmaktadır.

Uygulama ile; ısı enerjisi oluşturan ultrasonik ses dalgaları istenen doku derinliğine odaklanmakta ve cildin üst tabakasına zarar vermeden deri altındaki bağ dokusunda kollajen üretimini artıran küçük ısı hasarları oluşturulmaktadır.

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme nasıl uygulanır?

Fokuslu ultrason ile yüz ve boyun gençleştirme sırasında cildin 4.5 mm, 3 mm ve 1,5 mm altına iletilen odaklanmış fokuslu ultrason dalgaları; hedeflenen uygulama bölgelerinde, kollajen üretimini uyaran ısı hasarları oluşturur.

Ortaya çıkan ısı derecesi 60- 70 derecelere ulaşır. Yüzü asıcı rolü olan SMAS dediğimiz güçlü bağ dokuda oluşturulan bu ısı derecesi; buradaki kolajende kısalma ve kalınlaşmaya yol açar, bu şekilde cilt toparlanır ve sıkılaşır.

Uygulamanın en büyük üstünlüğü cilt yüzeyine uygulayamayacağımız yüksek ısı enerjisini cilt yüzeyini etkilemeden bağ doku tabakasında odaklamasıdır, böylece cilt yüzeyi uygulamadan etkilenmez.

Cilt altında taşıyıcı bağ dokusunun bulunduğu derinliğe ulaşan enerji sayesinde dokuda yeni kollajen yapımı uyarılarak güçlü bir sıkılaşma etkisi meydana gelir ve zaman içinde ameliyatsız yüz germe etkisi elde edilir. Cerrahi olmaksızın bu derinliğe ulaşabilen tek teknolojidir.

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme hangi bölgelere uygulanır?

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme, yüz cildi sarkması ve yüz ovalitesinde kaybı olan, çene çizgisinde sarkmaları olan hastalarda yanaklara, gıdı bölgesindeki sarkmayı düzeltmek amacıyla boyuna, kaş kaldırmak amacıyla kaş-alın bölgesine, göz dış ve alt kısmındaki kırışıklıkları azaltmak amacı ile göz çevresine, dekolte bölgesindeki kırışıklıkları düzeltmek amacıyla dekolteye uygulanmaktadır.

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme işlemi ne kadar zaman alır?

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme süresi uygulama yapılan bölgeye göre 30-60 dakika arasında değişmekte olup, tüm yüz ve boyuna yapılan uygulama 1 saat kadar sürmektedir. Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme ile istenen sonuca ulaşmak için 1-3 seans uygundur. Tek seans genelde yeterlidir. Ancak kişinin kollajen yapısına göre 1 – 2 yılda bir tekrarlamak gerekir.

Uygulama ağrılı mıdır?

Uygulama sırasında hastalar hissettikleri acıyı genelde iğne batması ya da elektriklenme olarak tanımlamaktadır. Hastaların tercihine bağlı olarak bölgesel anestezi veya sedasyon uygulaması ile ağrı hissini tamamen engellemek mümkün olabilmektedir. Ancak genel olarak herhangi bir anesteziye gerek duyulmadan yapılır.

Uygulama sonrasında günlük yaşantıya hemen dönülebilir mi?

Uygulamanın ardından kişi günlük aktivitelerine hemen dönebilir. Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme sonrasında ciltte belki hafif bir kızarıklık olabilir. Bu da bir iki saat içinde tamamen gider.

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme güvenli bir yöntem midir?

Fokuslu ultrason; tıpta 50 yıldan aşkın süredir güvenle (gebelerde dahi) kullanılmakta olan ultrason teknolojisinin odaklanmış (fokuslanmış) halidir.

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirmenin sonuçları ne zaman ortaya çıkar?

Uygulama sonrası ilk andan itibaren başlayan etki her geçen gün daha belirginleşir, bir ay sonra etkiler görünür hale gelir, 3 ayın sonunda istenen sonuç gözlenmeye başlar. Tam sonuç alınması ise 6 ayı bulabilir. Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme derin bağ dokuda kollajen üretimini uyardığı için sonuçlar uzun süreli kalıcı olmaktadır.

Fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme için kimler adaydır?

Yüz ve boyun cildinde elastikiyet kaybı olan, “heavy face” yani ‘’ağır yüz’’ olarak tanımlanabilecek tüm kişiler fokuslu ultrason ile cilt gençleştirme için uygun adaydır.

Diğer antiaging uygulamalarla kombine edilebilir mi?

Fokuslu ultrason uygulaması ile nörotoksin, dolgu uygulamaları, organik iplerle yüz germe, PRP, dermaroller, lazer ve iğneli radyofrekans ile cilt yenileme tedavileri ve cilt bakım uygulamaları kombine edilebilir.

Fokuslu ultrason (HIFU); her mevsim yapılabilen, tek seanslık, herhangi bir enjeksiyon olmaksızın gerçekleştirilen, anestezi gerektirmeyen, sonrasında günlük hayata rahatlıkla dönülen ameliyatsız yüz germe uygulamasıdır.


Ankara Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!