Flört döneminde beslenme

Flört döneminde beslenme

Birinden hoşlanmaya başladığınızda, karşılıklı olsun veya olmasın, duygularınız davranışlarınızı etkiler. Böyle dönemlerde kendinize daha fazla dikkat etmeye başlarsınız. Örneğin; giyiminize özen gösterirsiniz, dış görünüşünüzün farkındalıkları olumlu/olumsuz zihninizi eskisinden daha fazla meşgul eder ve rahatsız olduğunuz kilolarınız varsa bunların önemi artar. Sürekli ertelenen ‘spora veya diyete başlama' durumları için istenilen motivasyon kaynağını bulmuş olursunuz. Böylece, tercih ettiğiniz besin grupları da otomatik olarak değişir. Karbonhidratlar dışarı, sebzeler içeri gibi.

Yapılan araştırmalar bu süreçte kişilerin beslenme düzenleriyle ilgili araştırma yaparak bilinçlendiğini göstermiştir. Eskiden ‘çok yoruldum hadi yemeğe çıkalım’ da tüketilen besinler artık bu bilgilerle seçilmeye başlanır. Ara öğünler atlanmaz, evde sağlıklı yemek pişirmeye zaman ayrılır. Gerekli görülen durumlarda da diyetisyenle görüşmeye başlanır. Diyelim ki flört ettiğiniz kişiyle yemeğe çıkacaksınız, karşınızdaki kişi menüdeki seçiminizi ve yeme davranışınızı ne kadar etkiliyor? Sıkça konuşulan konulardan biri de budur. ‘"Karşısında rahat rahat yemek yiyemiyorum" ya da "İştahım kapandı, açım ama hissetmiyorum bile". Flört dönemlerinde çıkılan yemekler için kurulan bu cümleler size de tanıdık gelebilir. Peki bu durumlarda ortaya çıkabilecek fizyolojik durumlar nelerdir? Eğer gün içerisinde de yeterli miktarda besin alınmamışsa kan şekeriniz düşebilir, kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Bu da randevunuzun istediğiniz gibi geçmemesine sebep olabilir.

Yaşanabilecek bir başka durum ise o anda herhangi bir olumsuzluk hissetmeseniz bile yalnız kaldığınızda tükettiğiniz besin miktarında artış/tıkanırcasına yeme olabilir. Sağlıklı beslenme düzeninizin bozulması da bununla beraber gelmiş olur ve kendinizi başarısız hissedebilirsiniz.

Flört dönemi bireylerin birbirini tanımaya çalıştığı, kimi zaman duygusal iniş çıkışların olduğu bir deneme sürecidir. Süreç sonunda alınan kararlar her zaman ortak olmayabilir. Devam etmek istemeyebilir ya da karşınızdaki kişinin bu dönemi sonlandırması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer sonuç sizi üzgün, kırılmış, hayal kırıklığına uğramış gibi duygu durumlarına sürüklerse yeni bir beslenme dönemine girmiş olursunuz. Kendinizi duygusal boşluklarınızı yemekle doldurmaya çalışırken ya da tamamen yemek yemeyi unutmuş halde bulabilirsiniz. Bu yüzden motivasyon kaynağını bulmak önemlidir fakat bunu tamamen bir kişiye/duruma bağlı tutmamak gerekir. Başlangıç adımını atmanızda yardımcı faktörleri geçici görüp, farkındalıklarınızla yola devam ederseniz daha kalıcı ve faydalı sonuçlar alabilirsiniz.

Bu makale 11 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Ela Kale, 1996 Ankara doğumludur. 2014 senesinde Muğla Fethiye Ömer Özyer Anadoluöğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra aynı sene  Biruni Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü 2019 senesinde başarıyla bitirerek Diyetisyen unvanı almıştır.

İyi derece İngilizce bilen Dyt. Ela Kale, bir çok kurumda staj yapmıştır.

Mesleki çalışmalarına Nişantaşı'nda bulunan Zi&oN Psikiyatri Akademisi'nde devam etmektedir.

Dyt. Ela Kale
Dyt. Ela Kale
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube