Bedenini sonbahara hazırlamaya nedersin?....

Bedenini sonbahara hazırlamaya nedersin?....

Sonbahara girmemize sayılı günler kaldı. Evet belki gündüzleri hala sıcaklar devam ediyor ama akşamları en azından hava serinlemeye başladı. Sadece beslenme olarak değil tabiki de vücudumuz sonbahara hazırlanması değişen hava sıcaklıklarını da lütfen göz ardı etmemeye çalışın. Zira sıklıkla karşılaştığımız sağlık sorunu mide üşütmeleri, gaz sancıları ve ishal’dir.

1. AKTİF YAŞA!

Aktif yaşam nasıl yaz mevsiminde sürekli senin yanındaysa havalar serinlese ve hatta soğusa bile sürekli yanında olsun. Sezonluk spor salonu üyelikleri gibi geçici olmasın.  Hayat kaliteni arttırmak için her zaman ve her yerde günde en az 45 dakika orta tempolu doğa yürüyüşleri yapabilirsin! Bu hem kaslarına iyi gelecek hem de seratonin seviyene destek olacak!

Unutma; mutluluğun anahtarı aktif yaşamda saklı!

2. SÜT VE ÜRÜNLERİNİ YAĞSIZ TÜKET!

Süt ve ürünleri; hem tokluk hissini arttırması hem de içeriğindeki kalsiyum ile yağ yakımını hızlandırmasıyla son zamanların en ünlüsü oldu !..... Yıllardır vardı ama sanırım bir ara ününü kaybetmişti iyi oldu hatırladık…Bu keyifli alternatifleri istersen sen de sütlü kahve olarak; istersen yemeğinin yanında hazırlayacağın fit renkli ayran/cacık tarifleri ile tüketebilirsin!

Benim önerim günde en az günde 2 su bardağı süt veya yoğurt tüketmen olacak! Ancak yağına dikkat etmen şartıyla!:) Bedenine fazladan doymuş yağ almana hiç gerek yok her 1 su bardağı sütü yağsız tükettiğinde; 1 tatlı kaşığı yağ hakkı kadar kârdasın unutma!

3. SU İÇMEMEK İÇİN SUDAN SEBEP YOK!

Hücrelerinin yaşamak için suya ihtiyacı var! Bunu her fırsatta dile getirmeye çalışıyorum. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı günde 2-3 litre su tüketimidir! Su içmemek için sudan sebeplere hayatında yer verme! Cilt elastikiyetini günde 3 litre içtiğin suya boçlusun unutma!

4. 4 SAATTEN UZUN SÜRE AÇ KALMA!

Metabolizmayı hızlandırmanın en güzel yolu sık ve sağlıklı ara öğünlerden geçer! Bedeninin her yeni günü tamamlamak için enerjiye ihtiyacı var! Her gün 2-3 saat aralıklarla beslenerek bedeninde termik etki yaratıp metabolizmanı canlandırabilirsin!

Bu yaz için püf nokta; asla bedenini 4 saatten uzun süre aç bırakıp metabolizmanı yavaşlatma!

5. RENKLİ MEYVE İLE ANTİOKSİDAN ETKİ YARAT!

Sıcak havalarla ısının içimiz serinletmede sanırım meyve den daha iyi bir alternatif yoktu. Fakat yavaş yavaş meyvelerin çeşitliliği de azalmaya başlayacak. Şimdiden biraz daha meyvelerin tadını çıkarmaya devam edelim. Hem de c vitaminini de bol bol depolayalım ki malum önümüz KIŞ . Her gün ara öğünde bu canlı renkteki muhteşem taze meyvelerle hem ruhunu hem de bedenini keyifle besle! Ancak 100 gram taze meyve ile yaklaşık 60 kkal alırsın unutma!

6. 23:00-05:00 ARASI GIDA TÜKETME, UYU!

Düzensiz uyku saatleri  bedenimizin en büyük kâbusudur maalesef!

23:00-05:00 saat aralığında  bedenimiz dinlenmeye ve hormon salgılanmasına ihtiyacı duyar. Metabolizmanın dengeli olarak çalışmasını istiyorsan mutlaka 23:00- 05:00 arası uyumalısın!

7. POZİTİF DÜŞÜN, HAYATTAN BESLEN!

En güzel enerji kaynağı gülümsemek üstelik bu kaynak kalorisiz! :D Sende pozitif düşün, evrene olumlu enerjini saç ve seratonin hormon seviyeni yükselt! Unutma; diyet stresi ile başa çıkmanın en güzel yolu senin gülümsemende saklı!

Sevdiklerinde doya doya yaşadığın, gülümsediğin ve hayattan keyif alarak forma girdiğin günler dilemek istiyorum…….

 

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Esra Tüfekçi

Dyt. Esra TÜFEKÇİ, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 1999 yılında birincilikle mezun olarak Diyetisyen unvanı almıştır. 

Mezuniyetinin ardından 2005 yılına kadar İzmir'de bulunan çeşitli kurum ve kuruluşlarda Diyetisyen olarak görev yapmış olan Dyt. Esra TÜFEKÇİ, 2006 yılından beri Muğla'da kurmuş olduğu EsLife Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde başarılı çalışmalarına devam etmektedir. 

Dyt. Esra Tüfekçi
Dyt. Esra Tüfekçi
Muğla - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube