Ağrı. Tüm semptomlar içerisinde en sık olanı muhtemelen. Kendi branşım dışındaki ağrılara hiç girmeyeceğim zaten. Ama zaten benim branşımda da neredeyse şikayetlerin ortak noktasıdır ağrı. Oldukça iyimser bir durumdan son derece kötümser bir tabloya kadar bir çok hastalıkta karşımıza çıkar. Hayat kalitesine olan etkisi de son derece fazladır.

Fibromyalji de de ana semptom genelde ağrıdır. Ama nasıl bir ağrı? Asllında hastalarımın ağrı tariflerini burada yazabilsem ve dışardan bir kişiye bunu okutsak, nasıl da hayati bir sıkıntı ile karşı karşıya olduğumuzu belirtir. Sonuçta önemli bir problem ile karşı karşıyayız demektir.

Evet, fibromyalji hayati bir öneme haiz değildir, Bir vefat sonrasında ölüm nedeni olarak fibromyalji yazılmayacak ya da arkasından "fibromyalji'den gitti" gibi sözler edilmeyecektir. Ama bu fibromyaljinin önemini azaltmaz.

Bakın, Fizik Tedavi hekimleri olarak sloganımız "biz hayata yıllar değil, yıllara hayat katıyoruz" olmuştur her zaman. Şöyle düşündüğümüz zaman fibromyalji de bu sloganımızla yol alabileceğimiz ana hastalıklardan olmuyor mu sizce?

Fibromyalji hastaları bazen o kadar şiddetli yaşıyorlar ve hastanın genel durumu itibarı ile hastalar kanser taramasına kadar giderler. takdir edersiniz ki bu tetkiklerin hepsi normal çıkıyor. Hasta da hekim de işte tam burada bazen anlaşılmaz bir durumla karşı karşıya kalıyor. Hasta çok sıkıntılıdır, ancak tetkikler normal çıkıyor. Nasıl oluyor bu iş?

Gerçekten de fibromyalji hayat kalitesini son derece azaltıyor. Ve ne yazık ki hem tanı aşaması hem de tedavi aşaması oldukça zorlu geçmekte, hastalar çeşitli ön tanılarla çeşitli ilaçlar kullanırlar, ve genelde de bu ilaçlardan fayda görmezler. fayda görmedikçe de hastalıkları zihinde büyüdükçe büyür.

Burada yazımı sonlandırırken vermek istediğim mesajlar şunlardır ki. Öncelikle Fibromyalji vardır ve zannettiğimizden çok daha yaygındır. Ayrıca Fibromyalji hayattan yıllar değil yıllardan hayatı alır. En kısa sürede tanısı konulmalı ve tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Ve hekimler hsatalarını değerlendiriken fibromyaljiyi ayırıcı tanıda mutlaka akıllarında bulundurmalıdırlar.

Sonraki yazılarımızda, fibromyaljinin belirtileri ve Tedavisi üzerinde bilgi ve deneyimleri paylaşmaya çalışacağım.

Sevgi ve saygıyla kalın.


Manisa Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!