Eyvah yine saçlarım dökülüyor!!!

Eyvah yine saçlarım dökülüyor!!!

Saç dökülmesi hem kadın hem de erkekte büyük sorun. Hatta zaman zaman çocukluk döneminde bile pekçok hasta bana saç dökülmesi sorunuyla geliyor. Dermatolog olarak her zaman önceliğim saç dökülmesinin  neden kaynaklandığını bulmaya yöneliktir. Çünkü saçlar kanla veya hormonal dengemizle ilgili olan bazı problemleri bizlere erken dönemde söyleyebilen yapılardır.

Saç dökülmesiyle gelen kişide ne zaman hastalık olarak kabul ederiz?

Mevsim geçiş dönemleri dışında ve birdenbire başladıysa.

Hergün 75 telden fazla saç dökülüyorsa

Kadında beraberinde adet düzensizliği, sakal ve bıyık tarzında tüylenme ve akne varsa

Kilo kaybı veya kilo alınması, aşırı terleme, halsizlik eşilk ediyorsa

Bir aydan uzun süredir devam etmekteyse  hemen tetkik yapılmalıdır.

Ben hastalarımda bu klinik bulguları tespit ettikten sonra gerekliyse genel kan sayımı, tiroid testleri, muayene bulgularıma göre vitamin ve mineral düzeylerine bakıyorum.

Saç dökülmesiyle gelip kansızlık, başta olmak üzere tiroid veya şeker hastalığı gibi hormonal durumların bozulduğu hastalıkları çok sık yakalıyorum.

Başlangıç döneminde erken tanıyı koymak çok değerli. O nedenle bahsettiğim şikayetler varsa vakit kaybetmeden doktora gitmek şart. Bu evrede Bitkisel yağlar, hele hele bir sürü paralar verilerek alınan kozmetik şampuan veya bakım losyonları zaman kaybından başka bir şeye yaramıyor.

Yapılan testlerde sorun yoksa doktor tarafından önerilecek bitkisel özlü ve yumuşak şampuanlar, gerekirse bakım yağları ve bazen de bitkisel özlü tabletler kullanılabilir . Tedavi edicidir. Ancak en  önemli konu en az 3 ay sabırla devam etmektir.

Erkek tipi saç dökülmesinde genetik yatkınlık ön planda olduğu için doktorun vereceği tedaviye uzun yıllar devam edilebilir. Bu konunun tedavisi ayrı bir başlıkta anlatılacaktır.

Dermatolog olarak saçı dökülen kişilere tavsiyem öncelikle hastalığın ekarte edilmesi, ardından başlanan  tedavinin en az 3 ay devam etmesidir. Yine de daha hızlı yanıt almak istediğimiz veya sürme ilaç kullanmak istemeyen  kişilerde yaklaşımım saçlı deriye vitamin mineral enjeksiyonları yapmak olur. Bu işlem mezoterapidir. Bazı durumlarda kişinin kendi kanından alınan kök hücrelerle PRP uygulaması da yapmaktayım.

Sağlıklı günler dileğiyle... 

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Vildan Şengöz

Uzm.Dr Vildan Şengöz, Ege Üniversitesi'nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak Tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, yine Ege Üniversitesi'nde tamamlayıp Dermatoloji Uzmanı olmuştur. 

Özel Medicana Çamlıca Hastanesi ve Medicana Çamlıca Tıp Merkezi'nde görev yapmış olup mesleki çalışmalarına Özel Medicana Ataşehir Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Saç dökülmesinin tedavisi
Uzm. Dr. Vildan Şengöz
Uzm. Dr. Vildan Şengöz
İstanbul - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube