Günümüzde porselen ve özellikle porselen restorasyonu dişe yapıştırmakta kullanılan kompozit maddeler alanındaki gelişmeler dişhekimlerine dişi maksimum koruyarak estetik ve sağlıklı çalısma koşulları sağlamıştır. Ortodontik tedavi dişleri kemik içerisinde en sağlıklı bölgeye dizerek protez, diş sağlığı üçgeninde temel rolü üstlenir.Ortodontik tedaviyle:

- Dişlerin çapraşıklığı çözüleceği için düzgün sıralanmış dişlerde ya hiç kesim yapılmayacaktır ya da dişin sinir damar paketine zarar verilmeden çok ince kesimler yapılacaktır
- Diş kesimi dişin sadece ön yüzeyinde de kalabilir (tırnak yatağı – tırnak ilişkisi gibi)
- İnce kesimler dişin doğal ışık geçirgenliğine yakın ince, şeffaf maksimum kalitede porselenler yapılmasına imkan tanır
- Düzgün diş dizisi estetiği tamamlamak için çok daha az sayıda dişin protezle kaplanmasına imkan tanıyacaktır

Örneğin: Çapraşık sıralanmış diş kavsinde ideal estetiği yalamak için küçük azı dişleri de dahil olmak üzere alt üst 15-20 dişe kaplama ihtiyacı duyulurken; ortodontik tedavi sonrası bu ihtiyaç doku kaybı olan birkaç ön grup dişle giderilecektir.

Dişlerimize uygulanan dolgu, porselen kaplama...vs gibi yapay olan her maddenin bir kullanma ömrü vardır. Bu süre dolunca daha fazla diş dokusu kaybıyla birlikte yenilenmesi gerekir. O sebeple yaslanmamıza dogal olarak uyum saglayan kendi dişlerimizi korumamız ve ileride gerekli olacak alternetifleri tüketmemiz için ortodontik tedaviyi estetik dişhekimliği ile kombine kullanmamız çok önemlidir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!