Estetik Gülüş Tasarımı

Estetik nedir? Sözlük anlamı: insanda güzel duygusu uyandıran, güzellik duygusuna uygun olan, güzellik duygusuyla ilgili şeydir.Estetik, insanın dış dünyaya gösterdiği, “güzel” ve “çirkin” sözcükleriyle dile gelen tepkileriyle ilgilidir.Sadece güzel görünen şeyler sanat eserlerine özgüdür.Estetik Diş hekimliği bilimi, gülüşü, dişlerin en boy oranların, dişlerin şekillerini ve dizilimlerini,onları çevreleyen yumuşak dokuları kişinin yüzüyle cinsiyetiyle belirli oranlar dahilinde tanımlar. Bunu yaparken de mutlaka çiğneme, konuşma, eklem hareketleri vb. parametreleri göz önünde bulundurur. Hoş bir gülüş elde etmek için bazı hayali dikey veya yatay referans noktaları kullanılır. Her insanın görünümü karakteri diğerinden farklıdır.Dolayısyla her restorasyon bireyin özel gereksinim ve karakterine uygun olmalıdır. Diş dizisindeki bütün detaylar ayrı ayrı dikkatle analiz edilir.Estetik diş hekimliğinde hekimin rolü genellikle başarıdaki en önemli etkendir.Bilimsel açıdan üstün bilgiye sahip olmanın yanında deneyim de önemlidir.Hekim hastasının gülüşünü planlarken günümüz modern teknolojisinden faydalanır. DSD( dijital gülüş tasarımı) konseptinde çekilen fotoğraflar üzerinden bilgisayarda tasarım yapılır.Hekim kendi tedavisinin hedeflerini hastalarının ihtiyaçları,istekleri ve beklentileri ile birlikte değerlendirir. Tasarım dikkate alınarak hazırlanan mum modelaj vasıtasıyla bilgisayardaki iki boyutlu tasarım üç boyutlu bir makete dönüştürülmüş olunur. Hatta bu mum modelaj üzerinden alınan ölçü ağza uygulanarak hastanın bizzat tasarımı deneyimlemesi sağlanır.Bu sayede başlangıçtan bitişe herkesin üzerinde hemfikir olduğu tasarım,gerçeğe dönüşür.

GÜLÜŞ DİZAYNINDA DİKKAT EDİLEN ÖLÇEKLER

1.Horizontal Simetri: Her iki göz bebeği arasından geçen hayali horizontal bir çizgi çizersek, bu çizgi idealde, köpek dişlerinin sivri uçları arasında çizdiğimiz horizontal çizgiye parelel olmalıdır.

2.Vertikal Simetri: Yüzümüzün tam ortasından geçen hayali bir çizgi düşünelim. Bu çizginin iki gözümüzün, burnumuzun, çenemizin tam ortasından geçmesi gerekir. İdealde bu çizginin aynı zamanda orta hat dediğimiz santral kesici dişlerinin arasından geçmeli ve santral kesici dişlerin birbirinin ayna görüntüsü olması gerekir.

3.Gülme Çizgisi: Üst dişlerin kesici uçlarından geçen hayali bir eğri düşünelim. Bu eğriyi alt dudakla kıyaslayalım. Dişlerde alt dudakla uyumlu bir gülümseme eğrisi oluşması idealdir. Gençlerdeki gibi gülümseme için bu özellik çok gereklidir.

4.Gülme Genişliği: İdealde, geniş bir gülümsemede , birinci büyük azı dişinden diğer büyük azı arasındaki dişler gözükür. Yinede eğer dar bir gülümseme söz konusuysa, sadece köpek dişleri arasındaki altı diş gözükmelidir.

5.Diş Eti Çizgisi: Üst dişlerin tepesinden geçen hayali bir eğri çizilirse idealde sadece dişlerin arasındaki üçgensi pembelikler gözükmelidir.

6.Altın Oran: Bu çok özel oran, her ön dişin bir yanındakiyle genişliğinin bir katsayı dahilinde kıyaslanmasına dayanır.

7.Dişin kendi içindeki oranı: İdealde bir dişin eni boyunun %80'idir. Bazı kişilerde dişlerin aşınmasıyla bu oran 1:1' e yaklaşır ve keser dişler kareye benzer. Bu oran bize zaman içinde dişlerin ne kadar aşındığını ölçmemizi, ve ön diş restorasyonlarında kusursuz gülümsemeyi yakalamamızı sağlar.

8.Embraşürler: Bunlar kesici dişlerin uç kısımlarında bulunan üçgene benzeyen boşluklardır. Embraşürler olmasaydı dişler piyano tuşları gibi gözükür, bize karakter kazandıramazlardı. İdealde embraşürler santral kesiciler arasında en dar, yan kesici dişlerde daha geniştir. Ve bir idealde kadınlardaki embraşürlerin erkeklere göre daha yuvarlak olmasıdır.


Antalya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!