İmplant; diş eksikliğine harika çözüm
İmplant; diş eksikliğine harika çözüm

Dişlerimizi kaybetme korkusu çoğumuzun korkulu rüyası. Ancak günümüzde diş kayıplarının kalıcı, işlevsel ve estetik harika çözümleri var. İmplantoloji;bize bir, birkaç veya daha fazla diş kaybı söz konusu olduğunda bunların yenisi ile değiştirilmesi için güvenilir bir metod sağlıyor. Üstelik bu sistem yeni dişlerinizin hem doğal görünüp, hem de kendi dişiniz gibi hissetmenize olanak veriyor.

DENTAL İMPLANT NE VE NASILDIR ?
DENTAL İMPLANT vida formunda titanyumdan üretilmiştir. Çene kemiği içerisine yerleştirilir ve güvenli bir diş kökü görevini görür. Gereksinime göre üzerine kron veya köprü yapılabilir veya müteharrik bir protez(total veya parsiyel) tutuculuğunu arttırmak için destek taşıyıcı olarak kullanılabilir. Diş eksikliği yaşayan hastaların dental implant tedavileri 60 lı yılların ortalarından bu yana başarılı bir şekilde uygulanıyor. Bugün kırk yıldan fazla süredir, kendilerine uygulanmış implantları kullanan pek çok hasta bulunmaktadır. Dental implantlar tek, kısmi veya total diş eksikliği durumlarında bizlere kalıcı ve konforlu çözüm getirmektedir.

TEK DİŞ EKSİKLİĞİNDE;eksik dişin yanındaki dişler kesilmeden,çiğneme fonksiyonunu yerine getiren doğal görünümlü bir dişe sahip olunabilir.

KISMİ DİŞSİZLİK DURUMUNDA;birkaç implant tarafından desteklenen köprü yada kronlar,işlev ve görünüm açısından doğala en yakın ideal çözümler sağlarlar.

TOTAL DİŞSİZLİK DURUMLARINDA da eğer üst yada alt çenede (veye her ikisinde birden)total dişsizlik sorunu varsa yeterli sayıda implant ile desteklenmiş hareketli yada sabit protez seçeneklerinden birini (veya her ikisini)seçebilirsiniz.

Sabit protez 5 yada daha fazla implant ile desteklenir ve gerektiğinde sadece diş hekimi tarafından geri çıkarılabilir. Hareketli protez sabit kullanılabilen fakat ihtiyaç duyulduğunda kolayca çıkarılabilen taşıyıcı parçalar kullanılarak iki yada daha fazla implanta tutturulmuş üst yapılardır. Protez implant üzerine yerleştirildiğinde topuz tutucular sayesinde sıkıca tutunur ve çiğneme, konuşma,gülme gibi fonksiyonlar sırasında çıkma riski yoktur.Tedavi seçeneği sizin kişisel durum ve tercihinize bağlıdır. Çene kemiğinizin miktar ve kalitesi sizin için en işlevsel ve kalıcı çözümün sağlanmasında belirleyici rol oynayacaktır. Gerek sabit gerekse hareketli protez uygulamaları sizin için konuşma, gülme, çiğneme fonksiyonları açısından güvenli ve konforlu çözümler sağlayacaktır.

DENTAL İMPLANTLARIN ALTERNATİFLERİNE OLAN ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?
Tek diş eksikliğinde, komşu iki dişin arasına tutturularak desteklenmiş köprü uygulaması implanta alternatif olabilir. Ancak bu uygulamanın dayanıklılığı genellikle sınırlıdır. Ayrıca bu gibi durumlarda geleneksel köprü uygulamasıda yapılabilir. Bu uygulamada da komşu dişler sağlam olmasına rağmen kesilir ve yaşamınız boyunca köprünüzün birkaç kez yenilenmesi gerekir. Geleneksel kısmi hareketli protezler, çiğneme, konuşma, gülme, aksırma gibi fonksiyonlar sırasında gevşeme eğilimi gösterirler. Bu da hastada hem güvensizlik oluşturur, hem de çiğneme fonksiyonu ve konforunu negatif etkiler. Normal fonksiyonlar sırasında doğal dişler çene kemiğini uyararak erimesine engel olur ve sürekliliğini sağlar.Tek yada daha fazla diş eksikliği meydana geldiğinde çene kemiği zaman içinde erimeye başlar. Kemik erimesinin arttığı durumlarda geleneksel bir protezin dengesi ve tutuculuğunu korumak gittikçe zorlaşır.

İMPLANTLARIN SAĞLADIĞI EN ÖNEMLİ AVANTAJLARDAN BİRİDE ÇENE KEMİKLERİNİN ERİMESİNE ENGEL OLMASIDIR.
Geleneksel bir proteze kıyasla implant destekli dişler; doğal dişler gibi işlev görür, kendi dişleriniz gibi görünür ve hissedilir. Rahat kullanılır ve kalıcıdırlar.


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!