Erken menopoz!
Erken menopoz!

Premature ovarian failure (POF) olarak da isimlendirilir.40 yaşından önce adetten kesilmektir.
Maalesef 100 kadından birinde rastlanmaktadır.30 yaşın altında görülme sıklığı ise 1000 de birdir.
Genetik, enzimatik, otoimmün, viral,cerrahi, kemoterapi veya radyoterapiye bağlı olabilir.Altta yatan hastalığın teşhis ve tedavisinin yumurtlamaları geri döndüreceğine dair kanıt yoktur.

Çalışmalar hastaların %50'sinin yumurtalıklarında halen yumurta bulunduğunu göstermiştir. Bunlar yıllar sonra kendiliğinden büyüyebilmekte ve bir kısmı çatlamaktadır. Hastaların %5-10'unda kendiliğinden gebelik olmaktadır.

Menopozun söz konusu olduğu sürede ise kadının kendi yumurtası ile tüp bebek uygulanamaz. Bu hastalar donasyon yani yumurta bağışından faydalanabilirler. Burada başkasından alınan yumurta, tüp bebek yöntemleri kullanılarak erkeğin spermi ile döllendirilip oluşan embriyolar kadının rahmine nakledilmektedir. Ülkemizde yasal izin olmadığı için bu uygulama yapılmamaktadır. Bazı hastalar Kıbrıs,Avrupa veya Amerika'ya giderek yumurta almaktadırlar.

Menopozun kısa ve uzun vadeli etkilerinden korunmak için ise hormon tedavisi önerilir. Bu tedavinin yumurtlama ve oluşabilecek gebelik üzerine olumsuz etkisi yoktur. Adet görülmezse test yapıp ilacı kesmek yeterlidir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!