Erken ergenlik tedavisi bırakıldıktan ne kadar zaman sonra adet görülür?

Erken ergenlik tedavisi bırakıldıktan ne kadar zaman sonra adet görülür?

Erken ergenlik, kızlarda 8 ve erkeklerde 9 yaşından önce ergenliğin başlaması olarak tanımlanır. Yüzyılın eğilimi olarak ergenliğin başlaması daha küçük yaşlarda olmaktadır. Özellikle küçük yaşta başlayan ve hızlı ilerleyen ergenlikler tedavi edilmelidir.

Erken ergenlik tedavisi tamamlandıktan ve iğne yapılması bırakıldıktan sonra, ortalama 12 - 18 ay içinde ergenlik normale döner.

Erken ergenlik tedavisi öncesi adet gören kızlarda, son iğneden yaklaşık 9 ay sonra ergenlik normale dönmektedir.

Tedavi öncesi adet görmeyen kızlarda ise, son iğneden yaklaşık 18 ay sonra ergenliğin normale dönmesi görülür.

Bu makale 14 Nisan 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

    1972 yılında Elazığ’da dünyaya geldim.İlkokul,ortaokul ve liseyi Türkiye’nin küçük ve şirin bir şehri olan Elazığ’da bitirdim.     1989 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne derece ile girerek 1995 yılında “Tıp Doktoru” ünvanını alıp,severek ve isteyerek seçtiğim mesleğime ilk adımımı attım.İlk görevimi 1997-1998 yılında 10. Zırhlı Tugay Baştabibi olarak Kırklareli Babaeski ‘de yaptım.      1998-2002 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D ‘da eğitimimi tamamlayarak 2002 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldum. Bu branşı seçmemdeki en büyük sebep; çocukları çok sevmem ve onların acı çekmelerine dayanamamdır.En büyük amacım ise,onların ifade edemedikleri sıkıntıları anlayıp,sağlıklı olarak yeniden hayata adapte olmalarını sağlamaktır.     2002-2004 yılları arasında Ardahan A ...

Etiketler
Ergenlikte
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Ankara - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube