Eskiden çok mastürbasyon yapardım, erken boşalmamın bunla ilgisi var mıdır? 29 yaşında bekarım. Eskiden çok mastürbasyon yaptım. Şimdi ara sıra yapıyorum. İlişkide ve mastürbasyonda erken boşalma oluyor. Boşalma 1 dakikadan az zamanda oluyor. İdrarımı yaparken bazen meni geliyor. Bunu sebebi mastürbasyondan mıdır yoksa bir hastalıktan mı? Ne yapmalıyım?

Ülkemizde her 10 erkekten 7'sinde erken boşalma sorununu görülmektedir, bu konuda kendinizi çaresiz ve yalnız hissetmeyin. Her an yakalanma korkusuyla, ayıp, yasak ve günah duygularıyla yapılan mastürbasyonlar erkek bedeninin biyolojik saatini erken boşalmaya programlayabilir, bu sık rastlanan bir durumdur. Mastürbasyon yaparken veya ilk cinsel deneyiminde basılan veya yakalanan bir erkek; sonraki cinsel deneyimlerinde tüm dikkatini dışarıya yöneltir, kendi uyarılmasını ve geri dönülmez noktasını fark edemez. Hazza ve duygularına odaklanamaz, cinsel enerjisini endişe, korku ve kaygıya yatırır. Buda erken boşalmaya yol açar. Ayrıca cinsellikle ilgili sulayıcı, cezalandırıcı ve utandırıcı yetiştirilme tarzı erken boşalmada önemli bir etkendir. Kişi bir taraftan karşı koyamadığı cinsel dürtülerin baskısına, diğer taraftan sululuk duygularına kapılır ve belki de bilge vücudu onu rahatlatmak için erken boşalır. Rahat ve gevşemiş olmanızda, yakalanma korkusunun olmadığı bir ortamda mastürbasyon yapmanızda ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak boşalma refleksi üzerinde istemli kontrol elde etmeye çalışmanızda fayda var. Bu amaçla ilk önce idrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve sevgilinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın.

Eşim erken boşalıyor, ne yapmalıyız? Eşim en olmadık anda erken boşalma sorunu yaşıyor. Bu onu da, beni de çok rahatsız ediyor. Kendini bana karşı tatminsiz hissediyor. Ona nasıl yardımcı olabilirim?

Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur, zamanla çiftte huzursuzluklara ve çatışmalara yol açabilir. Ancak erken boşalma her zaman tedavi edilebilen bir hastalıktır, rahat olun. Öncelikle eşinize karşı anlayışlı olun. Erken boşalmanın eşinizin “yine erken olacak, yine eşimi tatmin edemeyeceğim” gibi endişe, korku ve kaygılarından kaynaklandığını unutmayın. Eşinize sevişmenin verdiği hazza odaklanması, boşalma korkusunun içine ilk düştüğü anı sizinle paylaşması ve o an geldiğinde cinsel ilişkiye arar vererek beklemesi, rahatlayınca tekrar devam etmesi telkinlerinde bulunarak yardımcı olabilirsiniz. Sevgi, anlayış ve güven verici tutumuzla bu sorunun üstesinden geleceksiniz.

Panik atakla erken boşalma arasında bir ilişki var mıdır? Son 5 yıldır panik atak hastasıyım. Bu hastalığım ile başlayan erken boşalmam arasında bir bağ var mı? Varsa ne yapabilirim?

Panik bozukluğu olan erkeklere başta erken boşalma ve depresyon olmak üzere çeşitli hastalıkların eşlik edebilir. Bu sık rastlanan bir durumdur. Panik atak yaşayan erkeklerin genellikle çekingen ve bağımlı bir yapıları vardır. Kendilerine güvenleri azdır. Aşırı kırılgan, utangaç, eleştiriye çok duyarlı ve çabuk yıkılan kişilerdir. Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri ile panik atak yaşayan erkeklerin ortak özellikleri arasında bir paralellik vardır. Yapılan araştırmalara göre panik atak yaşayan erkeklerin %80'ninde erken boşalma da görülmektedir. Erken boşalma ve beraberinde meydana gelen başaramama korkusu, heyecanı ve stresi arttırarak kişide panik atağı başlatabilir. Ancak panik atak erken boşalma gibi tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavide en az bir yıl süre ile ila tedavisi yanında, kişinin beklentilerini ve düşünüş biçimini değiştirme, gevşeme ve nefes eğitimi, kaygıya yol açan etkenlerle yüzleştirme gibi yaklaşımların olduğu bilişsel-davranışı tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Ayrıca panik ataklar sırasında ölmenin veya delirmenin olası olmadığı anlatılarak kişinin rahatlaması sağlanmalıdır. Hasta ve terapist arasında çok iyi bir iletişim olmalıdır. Hasta terapistine her an ulaşabilmelidir. Bazı vakalarda tedavide diren oluşmaktadır. Bu vakalarda genellikle ölümle ilgili konulara verdikleri anlam çok belirleyicidir. Ölüm her şeyin sonu, bir bitiş ve tükeniş olarak gören insan panik atağa çok yatkın hale gelebilir. Bu durumda psikodinamik ve varoluşsal terapi teknikleri de tedaviye ilave edilmelidir.

Sünnet erken boşalmaya mı yol açıyor? 34 yaşındayım, 8 yıllık evliyim. Eşimi seviyorum ama o artık onun beni sevmediğini düşünüyorum, çok sık tartışır olduk, hakarete varan kavgalarımız oluyor, çünkü onu tatmin edemediğimi söylüyor, haksız da değil. Cinsel ilişkiye girer girmez hemen boşalıyorum, kendimi kontrol edemiyorum. Bir gazetede sünnetin erken boşalmaya yol açabileceğini okudum, bu durumda benim sorunum çözümsüz gibime geliyor, kendimi çok kötü hissediyorum, sizce ne yapmalıyım?

İnatçı ve tekrarlayıcı bir biçimde, çok az cinsel uyarılma ile cinsel birleşme öncesinde ya da birleşmeden hemen sonra, kişinin ve eşinin arzu ettiği süreden daha önce oluşan boşalmaya erken boşalma diyoruz. Erken boşalmada önemli olan süre değil, boşalma refleksi zerinde istemli denetimin olup olmamasıdır. Denetimsizliği tanımlamada erken sözcüğü uygun olmadığından erken boşalma yerine denetimsiz boşalma ya da istemsiz boşalma terimlerinin kullanılması daha uygun olacaktır. Sünnet iki tarafı keskin bir bıçak gibidir. Sünnet yapılan penisin başı devamlı açıkta olduğu için ilk girişte vajinanın sıcaklığına aşırı hassas bir hale gelebilir. Bu da aşırı bir heyecan yaratarak erken boşalmayla sonuçlanabilir. Ayrıca sünnet sırasında penisteki hassas ve ince sinirler kesilebilir ve bu sinir uçlarında nodul adı verdiğimiz aşırı duyarlı yapılar meydana gelebilir. Nodullarda penisin duyarlılığı artırarak boşalmayı hızlandırabilir. Bir başka açıdan da sünnet penis başını açıkta bırakarak sürtünmelere açık hale getirir ve bu durumda penis başı hassasiyetini azaltarak boşalma süresinin uzamasına yol açabilir. Bu nedenle sünneti kafanıza takmayın. Ülkemizdeki erkeklerin yaklaşık %70'inde var olan bu sorunun %100 tedavisi var rahat olun. Ancak eşinizle evlilik sorunlarınızın da erken boşalmada etkili olduğu görülüyor. Bu nedenle eşinizle birlikte alacağınız evlilik terapisi tekniklerinin de kullanılacağı cinsel terapi ile hem erken boşalmadan hem de evlilik içi çatışmalardan kurtulmanız mümkün.

Eşimden başka kadınlarla birlikte olduğumda erken boşalma sorunu yaşıyorum? 12 yıllık evliyim, 3 çocuk babasıyım. İlk başlarda eşime karşı olan cinsel ilgim zamanla azalmaya başladı. Özellikle çocuklardan sonra eşim bana bir kadın gibi değil bir anne gibi gelmeye başladı. Bu nedenle cinsel mutluluğu dışarıda aradım ve eşimi aldatmaya başladım. Ancak geçmişte eşimle hiçbir sorun yaşamazken, dışarıda erken boşalma sorunuyla boğuşur oldum. Sizce bunun nedeni nedir, ne yapmalıyım?

Evliliğinde cinsel yaşamdan payına düşeni alamamış erkekler, kişiliklerini başka yönlerde yüceltmeye alışabilirler. Türk aile yapısına çok zarar veren aldatmaya eğilimi artabilir. Bu durum erkeğin yaşamı ve yakınları yönünden oldukça önemli bir kondur. Ancak aldatmanın verdiği sululuk duyguları, yeni bir bedenin keşfinin aşırı heyecanı ve yaşan gerginlik de kaçınılmaz olarak erkeği erken boşalmaya programlayabilir. Rahat olun. Aldatma bir evlilikte tamiri en zor sorunlardan birisidir ve Türk aile yapısının önündeki en büyük engellerden biridir. Bu nedenle eşinizle birlikte cinsel yaşamınızı renklendirebilmek için aşk oyunlarına yer vermenizde, gerekirse cinsel terapi almanızda ve en önemlisi ahlaki açıdan aldatmadan vazgeçmenizde fayda var.

Kendimi bir türlü kontrol edemiyorum, ya evlendikten sonra eşimi tatmin edemezsem. 24 yaşındayım, evli olmadığım için geneleve sık gidiyorum. Her seferinde ilişkiye girdikten bir dakika içinde boşalıyorum, bir türlü kendimi kontrol edemiyorum. Kafamı penisime taktığımda daha da erken boşalıyorum. İleride evlenince eşimi tatmin edememekten çok korkuyorum, bunun için şimdiden ne yapabilirim?

Erkeklerin ve kadınların fizyolojisi çok farklıdır. Erkekler infrared teknolojisini kullanan ufo ısıtıcılar gibidir. Çabuk ısınır, çabuk heyecanlanırlar. Kadınlar ise dökme kalorifer petekleri gibidir yavaş ısınır, yavaş heyecanlanırlar. Bu nedenle penisinizi kafanıza takmadan dokunmanın vermiş olduğu hazza odaklanın ve anın tadını çıkarmaya alışın. Çünkü erkeklerin en büyük cinsel organları bacaklarının arasında değil iki kulağının arasındadır, yani beyinleridir. Penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu beyindir. Figüranların baş rol oynadığı filmler vasatın zerine çıkamaz. Ayrıca genelev alışkanlığının erkekleri erken boşalmaya programladığını unutmadan kendinizi cinsel olarak tatmin etmede daha sağlıklı olan bir seçim yapmanızda fayda var.

Eşimin cinsel isteği az, ben de erken boşalıyorum. Ne yapabiliriz? Çok hırslı, kontrolü çabuk kaybeden ve sinirli bir erkeğim. 34 yaşındayım ve 6 yıllık evliyim. Eşimle tatminkar bir cinsel yaşamımız yok, sorun hem eşimde hem bende. Eşim isteksiz bense erkenden boşalıyorum. Ne yapabiliriz?

Erken boşalan erkeklerin genellikle kolay aldatma, genelev alışkanlığı, çapkınlık, hızlı yemek yeme, hızlı araba kullanma ve hızlı konuşma, her konuda aceleci davranma, abuk sinirlenme, kontrolsüz davranışlarda bulunma, çabuk güvenme ya da güven duymada zorlanma, kaygılı bir ruh hali, çocuklukta babayla sorun yaşama veya yataklarını ıslatma, eğitim düzeyinin yüksek oluşu, rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan özellikleri vardır. Ayrıca eşi erken boşalan bir kadının zamanla cinsellikten soğuması veya cinselliği bir görev gibi görmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu nedenle eşinizle birlikte cinsel terapi sürecine girmenizde ve sadece cinsel hayatınızda değil tüm yaşamınızda kendinizi kontrol etmeyi öğrenmenizde fayda var.

Mastürbasyon erken boşalmaya yol açar mı? 22 yaşındayım, bekarım. Mutahasıp bir ailem olmasına karşın, düzenli bir cinsel yaşantım olmadığı için çok sık mastürbasyon yapmak zorunda kalıyorum. Mastürbasyonun erken boşalmaya yol açabileceğini duydum, çok korktum, ne yapabilirim?

Her an yakalanma korkusuyla, ayıp, yasak ve günah duygularıyla yapılan mastürbasyonlar erkek bedeninin biyolojik saatini erken boşalmaya programlayabilir, bu sık rastlanan bir durumdur. Mastürbasyon yaparken veya ilk cinsel deneyiminde basılan veya yakalanan bir erkek; sonraki cinsel deneyimlerinde tüm dikkatini dışarıya yöneltir, kendi uyarılmasını ve geri dönülmez noktasını fark edemez. Hazza ve duygularına odaklanamaz, cinsel enerjisini endişe, korku ve kaygıya yatırır. Buda erken boşalmaya yol açar. Ayrıca cinsellikle ilgili sulayıcı, cezalandırıcı ve utandırıcı yetiştirilme tarzı erken boşalmada önemli bir etkendir. Çocuk büyüdüğünde bir taraftan karşı koyamadığı cinsel dürtülerin baskısına, diğer taraftan sululuk duygularına kapılır ve belki de bilge vücudu onu rahatlatmak için erken boşalır. Rahat ve gevşemiş olmanızda, yakalanma korkusunun olmadığı bir ortamda mastürbasyon yapmanızda ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak boşalma refleksi zerinde dur-başla egzersizi ile istemli kontrol elde etmeye çalışmanızda fayda var.

Erken boşalmanın tedavisi var mıdır? 37 yaşındayım, 7 yıllık evliyim, bir çocuk babasıyım. Benim sorunum erken boşalma. Sizce bir erkek neden erken boşalır? Tedavisi var mıdır? Varsa nasıl ve kime tedavi olabilir?

Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmasını kontrol edemez. Bedenini eşiyle uyum içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak olanaksızlaşır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı olur. Bu nedenle her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Ama asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Çünkü aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, aldatma, çapkınlık, cinsel mitler yani hurafeler, cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, yorgunluk, sıkkınlık, gerginlik, kızgınlık ve tedirginlik, cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel uyarım eksikliği, gerekli koşulların sağlanamaması, sertleşmiş penise verilen orantısız nem, cinsel açıdan baskı altında yetişme, aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma korkusu, gebe bırakma korkusu, para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, cinsel uyumsuzluk, bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, anneye aşırı bağlı olma, otoriter babadan korkma, prostatit, üretrit vb. hastalıklar erken boşalmanın başlıca nedenleri arasında sıralanabilir. Erken boşalmanın %100 tedavisi vardır, bunun için eşinizle birlikte bir cinsel terapiste başvurarak cinsel terapi sürecine girebilirsiniz.

Sevgilim uzun ön sevişme istiyor ama ben boşalıyorum. Sevgilimle ön sevişmemiz uzun sürdüğü zaman kendimi tutamayıp boşalıyorum. Bu da bütün her şeyi mahvediyor. Ben bir an önce sevişip tatmin olmak isterken sevgilim ön sevişmeyi uzun tutmak istiyor. Ne tavsiye edersiniz? Sırf bu yüzden ayrılmak istemiyorum.

Cinsel ilişkiden erkeklerin ve kadınların beklentileri farklıdır; erkekler kadınlara göre daha kolay uyarılırlar ve hemen sonuca ulaşmak isterlerken, kadınların uyarılmaları için hem güzel sözler duymalarına hem de ön sevişmenin yeterli düzeyde olmasına gereksinim duyarlar. Bu nedenle sevgilinizin ön sevişmeyi uzun tutma isteğine saygı duymanız doğru bir davranış olacaktır. Ayrıca bir denetimsizlik ve kontrolsüzlük hastalığı olan erken boşalmanın üstesinden gelmek çok kolaydır. Boşalma denetimi araba kullanmaya benzer, bir kere öğrenildikten sonra bir daha kaybolmaz ve heyecan nedeniyle de bu boşalma denetimi kaybolmaz. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın sevgilinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Sevgilinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. “Ya ben içeri girmeden penisimin sertliği kaybolursa” mitini kafanızdan atıp, ön sevişme sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin, penise değil dokunmanın verdiği hazza odaklanın, işe yarayacaktır.

Boşalma süresini uzatmanın yolu nedir? Ön sevişme esnasında erken boşalma oluyor. Bu durumu daha geç bir zamana uzatmanın bir yolu var mı? Tavsiyeleriniz nedir?

Bir denetimsizlik ve kontrolsüzlük hastalığı olan erken boşalmanın üstesinden gelmek çok kolaydır. Boşalma denetimi araba kullanmaya benzer, bir kere öğrenildikten sonra bir daha kaybolmaz ve heyecan nedeniyle de bu boşalma denetimi kaybolmaz. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın sevgilinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Sevgilinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve sevgilinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın.

Eşim doktora gitmeye yanaşmıyor. 5 aylık evliyim. Bunun 4 ayı eşim ilk boşalmadan sonra ikinci sertleşmeyi sağlayamıyor ve bu nedenle çok öfkeli olmaya başladı. Neredeyse hiç birlikte olmamaya başladık. Doktora gitmemiz gerektiğini söylüyorum ama yanaşmıyor, çok utanıyor. Ne yapmalıyız?

Erken boşalan erkeklerde skor takıntısı sık karşılaştığımız bir durumdur. “Güçlü erkekler birkaç kez üst üste boşalabilirler”, “erkekler her zaman ve her koşulda sekse hazırdır” gibi yanlış inanışlar yani cinsel mitler sertleşme sorunlarının oluşmasına ve uzamasına yol açmaktadır. Cinsel yaşamı ve ilişkiyi boşalma sayısıyla özdeşleştiren bu erkekler; performans anksiyetesi adını verdiğimiz başaramama korkusu nedeniyle zamanla öfkeli olmaya başlayarak yapabileceklerini de yapamaz hale gelebilirler. Ayrıca erken boşalan bir erkek eşine yeterli olamamanın sıkıntısı ile seksten uzaklaşabilir ve sertleşmede sorun yaşayabilir. Bunda kadınları cinsel meta olarak algılama, pornografinin yarattığı illüzyonlar ve erkekler arasındaki abartılı hikâyeler de etkili olur. Bir araba motorunun parçalardan oluştuğunu hepimiz biliriz ama bozulan bir parçanın uygun olarak tamirini ancak bilen bir usta yapabilir. Bu kısa hikayenin yanında, yeni evlenen çiftlerde ilk cinsel deneyimlerde erken boşalmanın sık görüldüğünü ve bunun normal olarak algılanması gerektiğini, bu sorunu ertelemenin veya utanıp sıkılmanın sizi cinselliğe küstürerek evlilik hayatınızı ve yaşam kalitenizi düşüreceğini ve erken boşalmanın tedavisinin çok ama çok kolay olduğunu eşinizle açık yüreklilikle paylaşıp, onu bir cinsel terapiste gitmeye ikna etmenizde fayda var.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!