Erken boşalma

Erken boşalma nedir? Erken boşalma belirtileri nelerdir? Erken boşalmaya ne sebep olur? Erken boşalma ciddi bir sağlık sorununun işareti midir? Erken boşalma nasıl teşhis edilir? Erken boşalma önlenebilir mi, kaçınılabiliyor mu? Erken boşalma ile yaşamak

Erken boşalma

 

Erken boşalma nedir?

 

Erken boşalma, bir kişinin kendisinin veya partnerinin istediğinden daha erken orgazm olması durumunda gerçekleşir. Erken boşalma, penetrasyondan önce veya kısa bir süre sonra olabilir.

Bir kişinin seks sırasında "ne kadar sürmesi" gerektiğine dair belirlenmiş bir zaman yoktur. Ancak kişi istemeden orgazm olduğunda ereksiyonunu kaybeder ve ilişkiye devam edemez. Erken boşalma sinir bozucu ve utanç verici olabilir. Seksten zevk almak için yeterli zamanınız olmadığını hissedebilirsiniz. Partnerinizi tatmin etmekte zorlanabilirsiniz. Bazı insanlar için erken boşalmadan kaynaklanan utanç, yakınlık sorunlarına neden olabilir ve ilişkilerine zarar verebilir.

Erken boşalma yaygın bir sorundur. Bireylerin %40 kadarı hayatlarının bir döneminde bu sorunu yaşıyor.

Erken boşalma belirtileri nelerdir?

Çoğu zaman, erken boşalmanın kendisinden başka hiçbir semptomunuz olmaz.

Erken boşalmaya ne sebep olur?

Bir dizi duygusal ve fiziksel faktör erken boşalmaya neden olabilir. Bir kişi çok heyecanlandığında veya uyarıldığında veya penisi çok hassas olduğunda olabilir. Yeni bir partnerle gergin veya rahatsız olduklarında da olabilir. Diğer yaygın nedenler aşağıdakileri içerir:

 • Performans kaygısı
 • Suçlu duygular
 • Depresyon
 • Stres
 • İlişki sorunları
 • Erektil disfonksiyon

Beyinlerinde düşük miktarda serotonin denilen özel bir kimyasal olan kişilerde erken boşalma sorunları olabilir.

Erken boşalma ciddi bir sağlık sorununun işareti midir?

Çoğu durumda değil. Nadiren erken boşalma, cerrahi veya travmadan kaynaklanan sinir sistemi hasarı gibi ciddi bir sağlık probleminden kaynaklanır.

Erken boşalma nasıl teşhis edilir?

Erken boşalma cinsel yaşamınızı etkiliyorsa bize başvurun. Size bazı sorular soracak. Cevaplarınıza dayanarak uzman sizi ürolojiye yönlendirebilir veya psikolojik tedavisi yapılır. Ayrıca sorularınızı yanıtlayabilecekler ve bunun yaygın bir sorun olduğu konusunda sizi temin edecekler.

Erken boşalma önlenebilir mi, kaçınılabiliyor mu?

Nedenine bağlı olarak erken boşalma önlenebilir veya önlenebilir. Çoğu zaman, aşağıda listelenen davranışsal yöntemleri kullanmak, bunu önlemeye çalışacaktır.

Erken boşalma önlenebilir mi, kaçınılabiliyor mu?

Nedenine bağlı olarak erken boşalma önlenebilir veya önlenebilir. Çoğu zaman, aşağıda listelenen davranışsal yöntemleri kullanmak, bunu önlemeye çalışacaktır.

Davranışsan Yöntemler

Davranışsal yöntemler, erken boşalması olan kişilerin %50'sinden fazlası için faydalıdır.

Bu tür bir tedavide, ya tek başınıza ya da bir partnerle boşalmanızı kontrol etme alıştırması yaparsınız.

 •  Başlat ve durdur yönteminde , siz veya eşiniz, orgazm olmak üzere olduğunuzu hissedene kadar penisinizi uyaracaksınız. Ardından stimülasyon yaklaşık 30 saniye durur. Yanıtınızın kontrolünü yeniden kazandığınızda, stimülasyon yeniden başlar. Bu işlem siz orgazm olmanıza izin vermeden önce 3 veya 4 kez tekrarlanır.
 • Sıkma yöntemi de benzer şekilde çalışır. Boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde, siz veya eşiniz yaklaşık 30 saniye boyunca penisinizin başını hafifçe sıkarak ereksiyonunuzu kaybetmeye başlayacaksınız. Orgazma ulaşmanıza izin vermeden önce bu işlemi birkaç kez tekrarlarsınız.

Davranışsal bir yöntem kullanmaya ek olarak, düşünceyi dağıtmayı denemek isteyebilirsiniz. Örneğin, cinsel olarak uyarılırken favori spor takımınızdaki oyuncuların isimlerini düşünün.

Psikolojik Yardım

Anksiyete, depresyon ve diğer duygusal sorunlar erken boşalmaya neden olabilir. Bu sorunlar için bir psikolog, psikiyatrist veya seks terapistinden yardım almak faydalı olabilir. İlişki sorunlarının nedeni olabilirse, çift terapisi de yardımcı olabilir.

Erken boşalma ile yaşamak

Erken boşalma çok yaygındır. Ancak sık sık oluyorsa doktorunuzla konuşun. Bunu önlemeye yardımcı olabilecek kullanabileceğiniz birçok teknik vardır. Partnerinizle de konuşmalısınız. Çoğu zaman, kendilerini sorumlu veya kopuk hissedebilirler. Bunun hakkında konuşmak ikinizi de rahatlatabilir. Ayrıca eşiniz, boşalmanızı kontrol etmek için yukarıda açıklanan stratejilere yardımcı olabilir.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

 • Kendimi bu kadar çabuk boşalmaktan alıkoymak için ne yapabilirim?
 • Kullanabileceğim, yardımcı olabilecek bir ilaç var mı?
 • Bundan utanıyorum - bu konuda konuşabileceğim biri var mı?
 • Erken boşalma ilişkimde sorunlara neden oluyor; danışmaya gitmeli miyiz?
 • Seks yaparken prezervatif takmalı mıyım?
 • Erken boşalmama neden olabilecek altta yatan bir sorun var mı?
 •  
 • Psk.Özüm Derya ALAGEYİK

 

Bu makale 8 Kasım 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Derya Alageyik

Psk. Derya Alageyik, 1977 doğumlu olan Alageyik, 2011 yılında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Psikoloji lisansını tamamlamıştır. Başkent Üniversitesi’nde Cinsel Terapi ve Aile İlişki Danışmanlığı eğitimlerini aldıktan sonra Carpediem Danışmanlık Bünyesinde Bireysel Danışmanlık hizmeti olarak Cinsel Terapist olarak çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde cinselliğin sadece akademik kuramlarla tamamlanamadığını fark ettiğinde seksoloji alanında birçok uzmanın seksin biyolojisi üzerine kaleme aldığı araştırmalarını, makalelerini ve kitaplarını okumuştur. Kendi deyimiyle işi hakkında düşüncelerini şöyle anlatıyor; “Bakışıma oldukça fayda sağladığından emin olduğum bu alan da beni beklediğim tatmine ulaştırmamıştı. Sonrasında adına yurtdışı araştırmalarında sıkça karşılaştığım Tantra ile tanıştım. Bence bunca bilginin içerisinde eksik olan cin ...

Etiketler
Aile ve evlilik
Psk. Derya Alageyik
Psk. Derya Alageyik
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube