En sık yapılan genital estetik ameliyatları nelerdir?

En sık yapılan genital estetik ameliyatları nelerdir?

Genital estetik , son yıllarda dünyada en sık yapılan estetik ameliyatlar ve uygulamalar içerisinde yerini  almaya başardı.

Labioplasti (küçük genitaldudakçık ve büyük genitaldudakçık) ve vajinoplasti (vajina daraltma) ameliyatları bunların içerisinde en sık talep edilen uygulamalardır.

Doğuştan genital dudakçıkların farklı boyutta olması (asimetri), küçük dudakçıkların çok büyük olup, vulvanın dışına taşması (hipertrofi) ve çamaşıra sürtünmesi, sürekli tekrarlayan enfeksiyonlar, kötü koku,  genital bölgenin terlemesi  genital bölge estetik ameliyatların en büyük başvuru nedenleridir.

Bu doğuştan olan yapı bozuklukların yanında sonradan gelişen, yaşlanma, gebelikler veya vajinal doğumlar ile gelişen vulva ve vajina yapıların dıştan görülebilen şekil bozuklukları,  sarkmaları ve gevşemeleri de başvuruların diğer nedenleridir.

Genital estetik ameliyatları:

Vajinoplasti =vajina daraltması

Perineoplasti =perine denen vajina ve anüs arasındaki mesafenin düzeltilmesi ve sarkmaların ortadan kaldırılması

Labioplasti =küçük genitaldudakçık (labiaminora) ve büyük genitaldudakçık (labiamajora) amelyatları.

Hudoplasti=klitoroplasti. Klitorisi örten deri katmanlarının düzeltilmesi ve fazlalıklarının alınması

Himenoplasti=kızlık zarı ameliyatları

Bu makale 8 Mart 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Yuliya Doster

Dr. Yuliya Doster üniversite eğitimini Diyarbakır’da Dicle Tıp Fakültesinde, 2006’da tamamladı. Uzmanlık eğitimini Uludağ Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde 2007-2012 tarihlerinde alan Dr. Doster Obstetrik ve Jinekoloji, Jinekolojik Onkoloji, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite, Perinatoloji ve Ürojinekoloji alanlarında çalışarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ünvanını kazandı. Uzmanlık eğitimi süresince sertifikalı Histeroskopi ve Laparoskopi eğitimi ve Jinekolojik ve Obstetrik Ultrason eğitimi aldı. 2012-2013 yıllarında uzmanlık eğitimi sonrası Muş’un Malazgirt ilçesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak mecburi hizmet görevini tamamlayan Dr. Doster 2013-2014 yıllarında İstanbul Bağcılar Özel Medipol Universitesi Hastanesinde ve 2014-2017 yıllarında Bursa Özel Medical Park Hastanesinde görev yaptı. Bu yıl ...

Etiketler
Genital siğiller
Op. Dr. Yuliya Doster
Op. Dr. Yuliya Doster
Bursa - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube