El ayak ağız hastalığından korunma yolları

El ayak ağız hastalığından korunma yolları

Belirtileri nelerdir?

Genellikle boğaz ağrısı, hafif ateş, iştahsızlık, halsizlik gibi hafif şikayetlerle başlar. Özellikle avuç içi ve ayak tabanında ve ağız mukozasında döküntülerle kendini gösterir. Döküntüler genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir. Döküntüler başladıktan itibaren bir hafta bulaşıcılığını korur. Özellikle gebelerde ilk üç aylık dönemde düşüğe neden olabilir. Bu yüzden özellikle gebelerin el ayak ağız hastalığına karşı çok dikkatli olması gerekir.

Nasıl bulaşır?

Kişiden kişiye bulaşan virüs ile enfekte kişilerin tükürük, burun akıntısı, balgam gibi solunumsal salgılarına temas ile olur. Kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında bulaşma olabilir. Döküntülerden itibaren bir hafta bulaşıcılığı devam eder. Hasta kişiyle temastan 3-7 gün sona ortaya çıkabilir. Karakteristik döküntüyle birlikte klinik muayene ile tanı konulur.

Tedavisi nasıl yapılır?

Sağlıklı erişkin ve çocuklar çoğu zaman tedaviye gerek olmadan iyileşirler. Tedaviler genellikle ateşin düşürülmesi, kaşıntının azaltılması, eklem ağrılarının giderilmesi gibi rahatlatmaya yöneliktir. Antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Çok sıklıkla kendiliğinden düzelir, çok nadiren menenjit gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Nadir olmakla birlikte döküntüye eşlik eden yüksek ateş, kusma, bilinç bulanıklığı, solunum güçlüğü, çarpıntı gibi bulgular saptandığında komplikasyon açısından değerlendirilmesi gerekir.

ÖNERİLERE UYUN, HASTALIKTAN KORUNUN

Aşısı yoktur.

Eller sık sık su ve sabun ile yıkanmalıdır.

Öksürük-hapşırık esnasında ağız ve burun kapanmalıdır.

Göz-burun-ağza sık sık dokunulmamalıdır.

Hasta kişilerle temastan kaçınılmalıdır.

Hasta olan çocukların evde kalması sağlanmalıdır.

Genel hijyen önlemleri sağlanmalıdır.

Bu makale 6 Nisan 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dr. Öğr. Üyesi Emre Çenesiz, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1999 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise,  İstanbul Üniversitesi  Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak 2005 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur. 

İlgilendiği alanlar:

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları / Neonatology

Yenidoğan Sağlığı ve Hastalıkları

Sağlam Çocuk Takibi

Aşı, Beslenme, Bebek Bakımı, Sağlık Taramaları

Solunum Yolu Hastalıkları

Allerjik Astım ve Sık Enfeksiyon Geçiren Çocuğa Yaklaşım

Mesleki çalışmalarına Liv Hospital Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
El hastalıkları
Dr. Öğr. Üyesi Emre Çenesiz
Dr. Öğr. Üyesi Emre Çenesiz
İstanbul - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube