EGZEMA NEDİR?

Egzema, diğer adıyla dermatit, sıklıkla cildin bir çok maddeyle temas etmesi sonucu duyarlı hale gelmesiyle ya da çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan iltihaplı ve genelde alerjik bir deri hastalığıdır.

Vücutta yaygın veya belli bölgelerde sınırlı olabilen, tekrarlayan, pembe renkli, yüzeyi pütürlü olan kaşıntılı döküntülerdir.

Aşırı kaşınma sonucu enfekte olabilirler.

Lezyonların sürekli olarak nüks ettiği veya iyileşmediği dönemlerde cilt kalınlaşması, çizgilenmesi, soyulmalar ve renk koyulaşması olabilir.

Bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen egzemanın, bir çok tipi ve belirtileri vardır.

EGZEMANIN TİPLERİ NELERDİR?

Kontakt egzema (dermatit):

El egzeması buna en iyi örnektir.

Deriyle temas eden maddeler kontakt dermatit oluşturabilir.

Bu maddelerden bir kısmı derinin nemini, yapısal bütünlüğünü, PH’ını bozarak irritasyon oluşturur.

Bir kısmı ise deriye temas ettiğinde kişinin bağışıklık sistemindeki aşırı duyarlılık sonucu egzema gelişir.

Allerjik kontakt dermatit olarakda adlandırılan bu durum en çok göz kapakları, göz çevresi, kulak arkaları, boyun, el bileği iç yüzü, ellerin dış yüzü gibi yerlerde görülür.

Fotokontakt egzema (dermatit ):

Bazı antibiyotikler, antidepresan ilaçlar, bazı ağrı kesiciler deriyi ışığa karşı hassaslaştırıp,ışıkla temas eden deride egzema benzeri belirtiler çıkartırlar.

Endojen egzema (dizhidrotik egzema):

Avuç ve tabanlarda, parmakların özellikle yan yüzlerinde yerleşir.

Stres ile birlikte artan veziküllerle karakterizedir.

Atopik dermatit (alerjik egzema):

Sıklıkla bebek ve çocuklukta daha ağır, erişkinlerde daha hafif şiddette izlenir.

Atopik dermatitli kişilerde hücresel bağışıklık sistemindeki bozukluk vardır ve serum IgE düzeyleri genellikle yüksektir;

Kendilerinde ve/veya ailelerinde alerjik rinit, atopik dermatit veya astım öyküsü bulunur.

En belirgin bulgusu kaşınmadır. Kaşınma sonunda egzemalı bölgelerde enfeksiyon ajanları yerleşir

EGZEMADA OZON TEDAVİSİ

Yapılan çalışmalarda egzemalı hastalarda LPO (lipid peroksidayon ürünleri) olarak adlandırılan toksin maddelerin arttığı, bu toksin maddeleri vücuttan atacak AOA olarak adlandırılan antioksidan kapasitenin çalışmasının da azaldığı saptanmıştır.

Bu durum derideki kılcal damarların geçirgenliğini arttırarak egzema da görülen kızarıklık gibi belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olduğu izlenmiştir.

Ozon tedavisi, antioksidan sisteminin aktivitesini arttırdığı, toksinlerin vücuttan atılmasını sağladığı bunun sonunda da egzema belirtilerinin tam veya tama yakın azaldığı ifade edilir.

Ozon tedavisi, kılcal damarların geçirgenliğini tamir eder.

Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini düzenler (alerjik egzema önemlidir).

Ozon tedavisi, bakteri, virus ve mantarları öldürücü etkisi vardır.

Ozon tedavisi’nin İltihabı (inflamasyon) olayları düzeltici etkisi mevcuttur.

Herhangi bir yan etkisinin olmaması (egzemada kullanılan kortizon ve sitotoksik ilaçların oldukça fazla yan etkileri vardır).

Ozon tedavisi, vücutta varsa eğer başka hastalıkları da tedavi ederek, egzemada oldukça yüksek etkisi ile klasik tedaviye alternatif olmaktadır.

Ozon tedavisi uygulanan hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda:

Farklı tipteki egzemalı 108 hastaya ozon tedavisi uygulanmış.6-8 hafta sonra şikayetlerinin %90 oranında düzeldiği, kandaki toksin seviyelerinin azaldığı, antioksidan sistemin aktive olduğu, kılcal damar geçirgenliğinin normale döndüğü gözlenmiş. Üstelik 6 ay boyunca herhangi bir tekrarlama izlenmemiştir.

Bir diğer çalışmada:Farklı deri hastalığı olan (egzema,herpes,akne,saç dökülmesi, sedef, lichen planus, nörodermatit, scleroderma gibi) 495 hasta ile yapılan ozon tedavisi çalışmasında, egzemanın %75, herpesin %100, saç dökülmesinin (alopesinin),nörodermatitin ve lichen planusun %67 oranında tedavi olduğu saptanmıştır. Egzemanın özellikle yeni başlamış formları ozon tedavisine çok daha büyük oranda cevap verdiği gözlenmiştir.


Bursa Geleneksel Tıp Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!