Düşük tehdidi yani abortus!
Düşük tehdidi yani abortus!

Gebelik haftasından önce sonlanana gebeliğe düşük denilir. Normal bir gebelik yaklaşık 40 hafta sürer. Düşüğün en sık görülen belirtileri vajinadan gelen kanama ve karın ağrısı ya da kramptır.

Düşük tehdidi nedir?

Düşük tehdidi kadının vajinadan kanaması olup gebeliğin halen devam ettiği durumdur. Düşük tehdidine tıbbi olarak abortus imminens denilir. Çoğu zaman kanama kendiliğinden durur ve gebelik normal seyrine devam eder. Fakat bazen düşük tehdidi, düşükle sonuçlanabilir.

Benim yapmış olduğum her hangi bir şey düşük tehdidine neden olmuş olabilir mi?

Muhtemelen düşük tehdidine neden olacak her hangi bir şey yapmamışsınızdır. Aynı zamanda düşük tehdidi yaşadığınız gebelik düşükle sonuçlanmışsa, yine sizin yaptığınız şeylerden kaynaklanmamaktadır.

Çoğu zaman, başından beri normal gelişmeyen bir gebelik düşükle sonuçlanır.

Düşük tehdidinin belirtileri nelerdir?

Düşük tehdidi olan bir kadının vajinadan kanaması olur. Bazı kadınlarda karın ağrısı da olabilir. Gebeliğin ilk yarısında vajinadan kanama olmasına neden olan başka pek çok durum vardır. Nadiren vajinal kanama ve karın ağrısı dış gebelikten kaynaklanabilir. Dış gebelik, gebeliği oluşturan yapıların rahim dışı bir yerlere yerleşmesi neticesinde oluşur. Bazen tubal gebelik de denilir.

Doktorumu aramalı mıyım?

Evet. Gebeyseniz, vajinadan gelen kanamanız ve karın ağrınız varsa derhal doktorunuzu arayın. Gebelik sırasında kanama bazen dış gebelik gibi acil bir durumun da habercisi olabilir.

Yaptırmam gereken testler var mı?

Evet. Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve bir muayene yapacaktır. Bebeğinizin kalp atışlarını kontrol edecektir. Doktorlar bunu iki şekilde yapabilirler:

Fetal doppler monitörü denilen cihazla: Doktor cihazı karnınıza yerleştirir. Cihaz ses dalgaları yardımıyla bebeğinizin kalp atışlarını duymanızı sağlar.

Ultrason denilen bir görüntüleme cihazıyla: Bebeğinizin görüntüleri ses dalgaları yardımıyla elde edilebilir.

Doktorunuz aynı zamanda gebelik testi olarak bilinen hCG değerinizi de ölçmek isteyecektir. Bu testi birkaç gün sonra tekrar yaptırmanız da gerekebilir.

Düşük tehdidi nasıl tedavi edilir?

Ne yazık ki, düşük tehdidi tedavisinde çok fazla güvenilir tedavi seçeneği yoktur. Bazen doktorlar vajinal kanaması olan kadınlara yatak istirahati ve cinsel ilişki yasağı koysa da, bu tedavilerin düşüğü engellediğine dair kanıtlar yoktur.

Vajinadan gelen bir kanamanız varsa, şunlardan biri olana kadar doktorunuz belirtilerinizi takip edecektir:

Kanamanız durur ve doktorunuz gebeliğinizin normal seyrettiğine karar verir

Düşük yapıyor olabilirsiniz. Böyle bir durum varsa, doktorunuz sonraki adımda neler yapılabileceğini size anlatacaktır.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!