Dolguyu biz hekimler nemlilik ve elastikiyetin devamı için tedavi edici olarak kullanıyoruz. Bu iki faktör genç , sağlıklı bir görünüm kazandırdığı için de estetik olarak tercih ediliyor.
Kullanılan madde Hyalüronik Asit (HA)dir. HA bir polisakkarittir yani şekerdir. Dextranlarla-çapraz bağlarla zenginleştirilmiştir. Hayvansal orijinli olmayan bu doğal madde hücrelerarası matrix görevi görerek elastikiyeti ve nemliliği sağlar. Yıllar geçtikçe insanlarda kendi bağ doku elemanlarından olan HA miktarı düşmektedir. Bu da kırışıklıkların ortaya çıkması demektir. Bunu yerine koymak hem kayıp miktarı, hacimi ve elastikiyeti yerine koymaktır; hem yeni kırışıklık oluşumunu önlemektir. Dextran microkürecikleri ise kollajen üretimini stimüle eder. Ayrıca bu maddeler beyazküreler tarafından fagosite edilemeyecek kadar büyük moleküllerdir ki bu da dayanıklılığı sağlar.
Dolgu işleminde kullandığımız HA maddesi disposable enjektörü içinde yer alır, kişiye özel kullanılır. 1.seans ve 2.seansda kullanılmak üzere(dolgu işlemi 2-3 hafta ara ile tekrarlanmalıdır) iki steril iğne ucu vardır. Büyüklüğü yerine göre 27 veya 30 G olmalıdır. Suda çözünmeyen, zamanla tamamen emilebilen, steril, viscoelastik bir maddedir.

İzmir Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!