Dudak inceltme veya kalınlaştırma

Dudak inceltme veya kalınlaştırma
 Lokal anestezi altında üst veya alt dudağın iç yüzüne yapılan özel kesiler ile dudak dışa doğru itilerek kalınlaştırılır veya inceltilebilir. Ama günümüzde dudak dolgunluğunu artırmak için en çok uygulanan yöntem dudağa hastanın kendi yağını doldurmaktır (lipofilling). Bu yöntem 2-3 ayda 2-3 kere tekrarlanarak kalıcı sonuç alınır. Lokal anestezi ile vücudun başka yerinden alınan yağın 2-3 cm3 ü dudaklara enjekte edilir. Yağın bir kısmı derin dondurucuda muhafaza edilip daha sonra tekrar kullanılabilir. Bu yöntemle en iyi sonuç alınır. Kendi yağınız olduğundan dolayı alerji riski taşımaz. Dudak ile birlikte dudak çevresindeki kırışıklıkları ve yüzün diğer bölgelerine de yağ enjekte edilebilir. Elmacık kemikleri üzerine verilerek bu bölgede sağlanan dolgunluk yüze canlılık ve çekicilik verir. Enjekte edilen yağın %40-50 si eridiğinden 3 ay sonra tekrarlanması sonucu kalıcı yapar.

 
Dolgu Maddeleri

Günümüzde dudaklara ve yüzdeki kırışıklıkları doldurmak için geliştirilmiş sentetik doku genişleticiler (dolgu maddeleri) geliştirilmiştir. Bunlar içinde en zararsızı ve en çok uygulananı hiyaluronik asitten elde edilen maddelerdir (Juvaderm,Restylane, Hyaliform). Bu maddeler 1-2 dakika içinde dudaklara ve yüzdeki kırışıklıklara enjekte edilerek dudaklarda dolgunluk ve kırışıklıkların düzelmesi sağlanmaktadır. Fazla şişlik yapmaz ve kişi hemen sosyal hayatına devam edebilir. Bu maddelerin etkisi 6 ay ile 1 sene sürer. Bu süre sonunda tekrarlamak gerekir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

1967 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1979 G.A.T.A. da plastik cerrahi uzmanı oldu. 1971-1992-1994-1996 Bu yıllarda Amerika'nın ünlü plastik cerrahi merkezlerinde çalıştı. 1977 Danimarka hükümetinden burs kazanarak Danimarka'nın en büyük plastik cerrahi merkezinde bir yıl süreyle çalıştı. 1982-85 Londra St. Thomas Üniversite Hastanesi Plastik cerrahi merkezinde çalıştı. 1985 G.AT.A. Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde doçent oldu 1994 Profesör oldu. G.AT.A. Haydarpaşa Eğitim Hastanesi plastik cerrahi klinik direktörü oldu. 1997 G.AT.A. cerrahi bölümler başkanı oldu. 1994-95-97 Bu yıllarda, Amerika'da yayınlanan araştırma eserleri nedeniyle Türk Bilimsel Araştırma Derneğinden (TÜBİTAK) üç kere ödül aldı. 1998 Ocağında G.A.T.A. 'dan ayrıldıktan sonra Erenköy’deki muayenehanesinde çalışmalarını devam ...

Etiketler
Hyaluronik asit
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube