Dudaklar, estetik ve fonksiyonel açıdan yüzümüzün en önemli yapısıdır. Dudaklara rengini ve ıslaklığını veren mukoza denen kısım dudakları gösteren temel unsurdur.

Dudakları dış ortama ve çevre yapılara birleştiren deri, bu iki dokunun arasında kalan ve dudağın hem fonksiyonu hem de dolgun ya da zayıf görünmesini sağlayan kaslar, yağ ve bağ dokuları oluşturur. Yüzdeki en dikkat çekici yerlerden biri olan dudakların görünümü oldukça önemlidir. Dudakların estetik görünümü için anatomik olarak normal olmasının yanında çene, burun ve yüz yapısının birbirleri ile olan uyum ve oranı dengeli olmalıdır.

Dolgun dudak görünümü gençliğin, güzelliğin ve simgesi gibidir. Zaman içinde vücuttaki östrojen hormonu azalır ve dudaklar incelir. Tabiidir ki, yapısal olarak, doğuştan dudakları ince olan ve bundan pek de mutlu olmayanlar da var.

Dudak estetiği, dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen ve yüzüdeki gençlik ifadesini güçlendirmek isteyenler tarafından tercih edilir.

Dudak kalınlaştırma işlemi 3 şekilde yapılabilir.

1- Dudak kalınlaştırma işlemleri tojen madde kullanımı;

Kişinin kendi vücudundan doku alınarak yapılan kalınlaştırma işlemidir. Yağ dokusu enjeksiyonları, dermal ve fascial doku implantasyonu.

2- Kalıcı protezler kullanılarak dudak kalınlaştırma işlemleri.

3- Dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan dudak kalınlaştırma işlemleri.

Bu yöntemlerin her birinin diğerine bazı üstünlükleri ve eksiklikleri olabilir.

Dudak inceltme işlemi ise cerrahi olarak yapılan bir uygulamadır. Lokal anestezi altında ameliyathane şartlarını gerektirir. Ameliyat sonrası ilk günlerde bir miktar ödem yada morarama olabilir. Birkaç gün içerisinde kabul edilebilir bir büyüklüğe ulaşır.

Gerek dudak kalınlaştırma ve gerekse dudak inceltme bazen hem alt ve üst dudakta birlikte yapılır. Bazen de yalnızca üst ya da alt dudak ince yada kalın olabilir ve yalnızca birisine müdahale gerekir.

Dudakların kalınlaştırılması ya da inceltilmesi yüz estetiği üzerine son derece pozitif katkılarda bulunur ve kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlar.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!