Donuk omuz(adesiv kapsülit) tedavisi

Donuk omuz(adesiv kapsülit) tedavisi

Adeziv kapsülit omuz ağrısının sık nedenlerindendir. Omuz ekleminde sinovit ve kapsül kontraksiyonuna bağlı gelişir. Omuzda yaygın ağrı ve hassasiyetle beraber, omuz ekleminin tüm düzlemlerdeki hareketlerini kısıtlar. Uyutmayacak derecede şiddetli omuz ağrısı, günlük işleri yapmayı güçleştirecek ölçüde ağrı ve kolu belli bir noktadan öteye kaldırmak veya döndürmekte güçlük çekilir.İleri vakalarda kişisel temizlik, dolaptan herhangi birşey alma gibi günlük fonksiyonlarını yapmakta zorluk çekebilirler.

Tedavisinde fizik tedavi modaliteleri, manipulasyon ve egzersizin yanında, ilaç tedavisi ve omuz eklemi içine veya yumuşak dokulara uygulanan enjeksiyonlar yeralır. Fizik tedavi modaliteleri (sıcak uygulamaları, elektroterapi, ultrason, hilterapi) ile ağrının azaltılması, iyileşme sürecinin desteklenmesi sağlanır.Fizyoterapist eşliğinde uygun egzeriz programları, egzersiz cihazlarında yapılan çalışmalar, su içinde yapılan egzersizler ile omuz eklem hareketlerini açılması ve kolunu günlük yaşamında tekrar kullanması sağlanır.Konservatif tedaviler ile iyileşmeyen vakalarda cerrahi uygulanabilir.

Bu makale 25 Mart 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Serap Latif Raif

Uzm.Dr Serap Latif Raif, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı'nda yapmıştır. 

Mesleki çalışmalarına Özel Romatem Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Donuk omuz tedavisi
Uzm. Dr. Serap Latif Raif
Uzm. Dr. Serap Latif Raif
Bursa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube