Kronik diz ağrılı hastalara ilk olarak fizik tedavi ve kas güçlendirme egzersizleri öneriliyor. Kireçlenme, dizi oluşturan eklem yüzeylerinin birbirine aşırı sürtmesi sonucunda oluşur. Bunu artıran birçok faktör var. Aşırı kilo, dizlere aşırı yüklenme, daha önce geçirilmiş menisküs yaralanmaları, şeker hastalığı ve romatizma bu faktörlerin en sık görülenleridir.

Diz kireçlenmesinin belirtileri nelerdir ?

En sık bilinen belirtisi ağrıdır. Dizlerde yol yürüdükten yada herhangi bir aktivite yaptıktan sonra ağrı olması, bu ağrının sürekli olarak tekrarlaması ve ağrı kesici almadan hastanın rahatlayamaması çok tipiktir. Bununla birlikte diz şekli hastalık ilerledikçe bozulur. Sıklıkla parantez diz dediğimiz şekil oluşmaya başlar. Çok ileri vakalar dizlerini bükemez. Son evrede ağrı artık sürekli hale gelir ve hasta günlük aktivitelerini yapamaz.

Diz kireçlenmesi en sık hangi cinsiyette ve kaç yaşında görülür ?

Kireçlenme kadınlarda ve 50 yaş üzernde daha sık gözüküyor. Aslında bu bölgesel olarak değişebilmekle birlikte spor alt yapısı olmayan, kilolu ve çok ayakta duran bireylerin daha çok risk altında olduğunu hatta bunların er yada geç dizlerinde kireçlenme olacağını söyleyebiliriz.

Tedavi olarak son zamanlarda oldukça popüler olan PRP tedavisi uygulanır.Kişilerin kendi kanı kullanılarak gerçekleştirilen PRP tedavisi ile vücudun kendi mekanizmasının yetersiz kaldığı durumlarda iyileşmeyi hızlandıran etkisi vardır.Hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plazma, eklem içi kayganlaştırıcılar ve eklem içi uzun süreli ağrı kesicilerden arasından hasta için en uygun olanı seçilir. Burada önemli olan, uygun hastaya uygun enjeksiyonu uygulamaktır.


İzmir Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!