Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri bölgesel zayıflamadır. Biz diyetisyenler hemen hemen her danışanımızdan bu soruyu duyar olduk. Keşke bu soruna çözüm olabilecek bir beslenme tarzı yada besin var diyebilseydim. Fakat ne yazık ki diyemiyorum...

Nasıl ki kilo alırken hangi bölgeden alacağımıza yediklerimiz yön veremiyorsa kilo verirken de yön veremiyor. Vücuttaki fazla yağlar genellikle göbek bölgesi yada üst bacak/basen bölgesinde birikir. Buna göre de vücut tipleri elma tipi ve armut tipi olarak değişiklik gösterir. İşin sırrı genlerimizde saklı!!! Yani daha anne karnında iken hangi bölgede yağlanmamızın fazla olacağı belli.

Bir diğer etkili olan unsur büyüme ve gelişmenin sonlandığı döneme kadarki beslenme alışkanlıklarıdır. Yetişkin bir insanın yağ hücrelerinin sayısında değişiklik olmaz. Sadece hacim olarak hücrelerde büyüme gerçekleşir.

Büyüme gelişme döneminde ise yağ hücrelerinin sayısında beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak artış meydana gelir. İleriki dönemler için alınacak en önemli önlem çocuk çağında beslenme alışkanlıklarının ve ideal kilo yönetimlerinin önemle takip edilmesidir.

Peki Bölgesel Yağlardan Kurtulmanın Bir Yolu Yok Mu ?

Eğer vücudunuzda herhangi bir bölgede fazla yağlanma var ise bu yağlardan kurtulana kadar savaşmalısınız. Verdiğiniz yağlar istediğiniz bölgeden gitmiyor diye motivasyonunuzu kaybetmeyin. Diğer bölgelerinizde fazladan kaybedecek yağınız kalmadığı zaman er yada geç sıra sizin istediğiniz bölgeye gelecek.

Size uygun olarak hazırlanmış olan beslenme ve egzersiz programınıza bağlı kalıp inatçı kilolarınıza karşı siz de inat edin. Zamanı geldiğinde kendinizi aynada hayal ettiğiniz şekilde göreceksiniz. Hayallerinizden vazgeçmeyin!!!


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!