Diyare (ishal)

Diyare (ishal)

Başlamadan önce belirtmek isterim ki.. Vereceğim tüm bilgiler genel bilgiler olmakla birlikte; kanser ile beraber komorbidite durumuna (yandaş başka hastalıklar), kanser türü, tutulumu, gösterdiği yan etki ve semptomlara, kişinin aldığı medikal tedavilere, kemoterapiden bahsedeceğim için kemoterapi türüne göre değişmektedir. Bu yüzden kanserli bir bireyin ‘kendisine özgü, bireysel’ beslenme tedavisinin planlaması açısından mutlaka “Onkoloji Diyetisyeni” ile görüşmesi gerekmektedir.

Kemoterapi sürecinde beslenme ile ilintili görülen yan etkilerden biride diyaredir (ishal). Bu süreci yönetmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şu şekildedir;

Yağlı besinlerden kaçınılmalı

Haşlama, ızgara veya fırınlama yöntemleri kullanılmalı

Şeker tüketiminden kaçınılmalı

Bağırsak motilitesini (hareketini) arttıracak besinler bu süreçte tüketilmemeli. Bu besinlere örnek olarak; lifli gıdalar, kepekli ürünler, meyve ve sebzelerden bazıları, yeşil yapraklı sebzeler, zeytinyağı gibi.

Patates püresi, tuzlu kraker, şekersiz muhallebiler, beyaz ekmek, erişte, yumurta, pişmiş havuç gibi besinler tüketilebilir.

Sıvı ve elektrolit kaybı olacağından yeterli sıvı alımından emin olmak için yeterli su tüketimi (kilo başı 0.35-0.50 cc) eğer tüketilemiyorsa mutlaka kayıp sıvı ve elektrolitlerin regaini (kaybın yerine konması) için doktoruna başvurmalı.

DIARRHEA

Before starting, All the information I will give is general information; It depends on the type of chemotherapy, other comorbid diseases, the type of cancer, its involvement, its side effects and symptoms and the other medical treatments the person receives. Therefore, a cancer patient should definitely meet with an "Oncology Dietician" in terms of planning the "individual" nutritional treatment.

One of the side effects associated with nutrition during chemotherapy process is diarrhea. Some points to be considered to manage this process are as follows;

Fatty foods should be avoided

Boiling, grilling or baking methods should be used.

Sugar consumption should be avoided

Foods that will increase intestinal motility should not be consumed during this period such as fiber foods, whole wheat products, some fruits and vegetables, green leafy vegetables, olive oil.

Foods such as mashed potatoes, salty crackers, sugar-free puddings, white bread, noodles, eggs, cooked carrots can be consumed.

Since there will be a loss of fluid and electrolytes, sufficient water consumption (0.35-0.50 cc per kilogram) to ensure adequate fluid intake, if not consumed, must definitely consult his doctor for the regain of the lost fluids and electrolytes (to replace the loss).

Bu makale 9 Kasım 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Cevşen BUL, Acıbadem Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı eğitimini başarıyla tamamlayarak “Diyetisyen” unvanını almıştır. Yetişkin hastalıklarında beslenme tedavilerinde uzman olup özellikle onkolojide beslenme ve beslenme destek sistemleri (Enteral & Parenteral Beslenme) alanlarında çalışmaktadır.

Dyt. Cevşen BUL, mesleki çalışmalarına ise, Online Terapi ile devam etmektedir.

Etiketler
İshal durumunda beslenme
Dyt. Cevşen Bul
Dyt. Cevşen Bul
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube