Dişhekimi korkusunu yenmenin pratik yolu: sedasyon !!

Dişhekimi korkusunu yenmenin pratik yolu: sedasyon !!

DİŞ KORKUSUNU 7’DEN 70’E HERKES YAŞAR. TEKNOLOJİNİN VE TIP DÜNYASINDAKİ GELİŞMELER SAYESİNDE ARTIK BU KORKUYA YER YOK. BİLİNÇLİ SEDASYON ADI ALTINDA UYGULANAN YÖNTEM SAYESİNDE HER TÜRLÜ DİŞ MÜDAHALESİNİNİ KOLAYLIKLA ATLATABİLİRSİNİZ.

Birçoğumuzun diş tedavisi ile ilgili olarak takıntı seviyesinde korkuları vardır. Bu yüzden kaçtığımız dişçi koltuğu eninde sonunda başımıza olmadık işler açabiliyor. Günlük hayatımızı zora sokan bu durumdan kurtulmanın artık kolay bir yolu var. Tam teşekküllü hastane ortamında veya yine tam teşekküllü kliniklerde anestezi uzamanı eşliğinde uygulanan sakinleştirici ilaçlarların karışımının vücuda uygulanması. Korku ve anksiyete modundan uzaklaştırılması anlamına gelen “sedasyon”…

Diş hekimi Doç. Dr.Tosun Tosun; “bilinç düzeyinin açık olduğu ve kişinin çevresel etkenlere karşı duyarlı olduğu ve fakat “sedasyon” sayesinde sakinleşmiş ve korkularından arınmış hale getirilmesine aynı zamanda bilinçli sedasyon adının da verildiğini” belirtiyor. Genel anestezi ile kıyaslandığında hayati riskleri minimize edilmiş olduğu için rutin tedavilerde tercih konusu olan bilinçli sedasyon yönteminde anestezi uzmanı tarafından kan oksijen düzeyi, nabız ve kalp atımları monitörize edilerek sürekli gözetim altında tutulurken damar yolundan verilen sakinleştirici ilaç kokteyli ile de gevşeme ve rahatlama sağlanıyor. Ardından diş hekimi yapması gereken tedavi ile ilgili lokal anestezi uygulamasını gerçekleştirip bölgeyi uyuşturduktan sonra çalışmalarına devam ediyor. Yan etkisi yok denecek kadar az… Korkan veya işlem sırasında hiçbir şekilde strese girmek istemeyen ya da mental gerilik sebebi ile işbirliği düşük olan hastalara önerilen bu yöntem oldukça basit olup uyanma sonrasındaki etkileri de yok denecek kadar azdır.

Hangi işlemler uygulanıyor? Bilinçli sedasyon altında dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, 20 yaş dişi operasyonları, kist ameliyatları, dişeti operasyonları ve implant uygulamaları gibi çok çeşitli işlemler gerçekleştirilebiliniyor.

Doç.Dr.Tosun Tosun.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Dt. Tosun Tosun Diş Hekimi

Yazar toplam 36 makale yazdı.

Etiketler
Sedasyon
Doç. Dr. Dt. Tosun Tosun
Doç. Dr. Dt. Tosun Tosun
İstanbul - Diş Hekimi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube