Diş hekimi korkusu hemen hemen herkesin asina oldugu bir durumdur. Herkesin, hic korkmayanın bile içi bir titrer koltuğa otururken. Peki ya bu korku tedavi olmaya ve hatta hatta muayene icin bile koltuga oturmaya engel olacak şiddetteyse? Bunun çözümü var mı?

Ilk bahsedilecek grup; küçük çocuklar. Yetişkin kisi, tedavide yaşaması muhtemel tahmini bir acı-agrı aralığını kestirebilir ve belli bir acıya kadar tolere edebileceğine güvenir. Fakat çocuklarda bu mantıksal tahminler 8 yaş ve sonrası ancak olgunlaşmış hale gelir ve daha küçük yaşlarda hem bilinmeyen acıya karşıya duyulan korku hem de hiçbir tolere edemeyecegine inanci, can yakmayacak bir tedaviyi dahi imkansız kılar. Ayrıca çocukların uzun süre hareketsiz duracak kadar odaklanamayışı ve ani hareketlerde hekimin elindeki tedavi aletlerinden zarar görebilmesi riski de oldukça yüksektir.

Ikinci grup; diş tedavisi sırasında mide bulantısı yaşayan hasta grubu. Bu da çok sık rastlanan bir durum olmakla beraber büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Fakat çocuk hastalar, uyaranlara daha hassas oldukları için ve de bulantı reflekslerini çok yüksek şiddette gösteren bir grup yetiskin hasta icin de tedavileri uygun, steril ve kuru ortamda tamamlamak bizim için imkansızdır.

Ve son grup olarak zihinsel engeli bulunan ya da Down sendromu ve otizm gibi sendromları olan hastaların tedavileri sayilabilir. Bu hastalar ağız hijyenleri minimum düzeyde olan, hiçbir şekilde tedaviye ikna edemeyeceğimiz ya da davranışlarını kontrol edemeyeceğimiz hasta gruplarıdır. Ve diğer gruplardan en önemli farkları ağrılarını tarif edemez ve anlatamazlar. Üstelik bu hastalarda var olan sendromlara eşlik eden doğuştan diş eksiklikleri, diş yapısı anomalileri de sık görülür.

Tüm bu durumlar asla çözümsüz değildir ve bu durumların herhangi birinde hekime gitmekten kaçmak ya da ağrıyı kesmek gibi tüm geçici çözümler sadece sorunun büyümesine sebep olmaktır. Koltukta tum bu sebeplerle tedavi olamayan tüm hastalarımı yıllardır steril ameliyathane koşullarında, onlar genel anestezi altında uyurken tedavi ettim. Ve bu işi yüzlerce kez yapmış biri olarak içim çok rahat tavsiye ediyorum. Tüm diş tedavilerinizin bitmesi için gerekli süre kadar guvenilir sartlarda uyuyarak problemlerden kurtulabilirsiniz. Tedavi sirasindaki ve sonrasindaki agri kontrolunun getirdigi benzersiz konfor ve herşeyin tek bir randevuda bitmesi de dahil.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!