Dış gebelik hakkında bilinmesi gerekenler

Dış gebelik hakkında bilinmesi gerekenler

Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim içi (endometrium)dışında vücutta herhangi bir yere tutunması ile oluşan gebelik. Dış gebelik 50 de 1 olasılıkla olur. Dış gebeliklerin tamamına yakını tüpte olur. Döllenme tüpün içinde olduktan sonra 1 hafta içinde bir taraftan bölünerek çoğalırken bir taraftan da rahim içine doğru ilerler. Oluşan embryo rahim içine ilerlemeyip tüpe veya rahim içi dışında başka bir yere tutunursa dış gebelik olur.

Dış Gebelik Nedeni

Enfeksiyon veya enflamasyon nedeniyle tüpte parsiyel tıkanıklık

Daha önceden geçirilmiş bir enfeksiyon nedeniyle oluşan skar dokusunun ebmbryo hareketini kısıtlaması

Daha önceki yapılan ameliyatlar nedeniyle oluşan yapışıklık

Normalden uzun tüp

Dış Gebelik Riski Olanlar

Dış gebelik riski artan kadınlar:

35-45 yaş arası

Daha önceden dış gebeliği geçiren

Kasık ve karın bölgesinden ameliyat olan

PID geçiren (pelvik inflamatuar hastalık)

Çok sayıda kürtaj

Sigara

Tüpü bağlandıktan sonra veya RİA varken hamile kalan

Endometriosis olan

İnfertilite tedavisi gören

Dış Gebelik Bulguları

Normal gebelikteki bulgularla aynı bulguları vermesine rağmen aşağıdaki bulgular dış gebelikte görülür:

Sıklığı değişen keskin saplanır tarzda ağrı.Çoğunlukla kasıkta bazen de karın ve omuz ağrısı şeklinde (karın içine olan kanama diyaframı etkileyerek omuzda ağrı yapabilir)

 Normal adetten daha az veya daha fazla adet kanaması

 Halsizlik, titreme, bayılma

 Barsaklarla ilgili bulgular

Keskin ağrı ve ağır kanama durumunda hemen acile başvurulmalı. Hayati tehlike olabilir.

Dış Gebelik Tanısı

Dış gebelik tanısı muayene ile birlikte yapılan ultrason ile konur. Beta-hCG ölçümü önemli. Genellikle beta-hCG seviyesi beklenenden az olur. Ayrıca progestron seviyesinin düşük olması gebeliğin normal olmadığını gösterir.

Dış Gebelik Tedavisi

Tıbbi Tedavi: İlaçla tedavide methotrexate kullanılır. İlaç gebelik dokusunun büyümesini engelleyerek emilimini sağlar. İlaç tedavisi erken tespit edilen ve kanama başlamamış dış gebeliklerde denenebilir.

Cerrahi Tedavi: Laparaskopik veya açık cerrahi olarak dış gebelik dokusu alınır. Eğer dış gebeliğe bağlı rüptür olmuş ve çok fazla kanama varsa acil ameliyat yapılmalı.

Tedavi sonrası beta-hCG seviyesi düşer. Eğer düşmüyorsa hala gebelik dokusunun olduğu anlamına gelir. Beta-hCG seviyesi sıfır olana kadar takip edilmeli.

Dış gebelik sonrası tekrar dış gebelik olma ihtimali artar. Eğer ilç tedavisi veya cerrahi sonrası tüplere zarar gelmemişse normal gebelik şansı daha fazla olur.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. İrfan Tarhan

Op. Dr. İrfan Tarhan, 1968 yılında Mersin'in Gülnar ilçesinde doğdu. İlkokul eğitimini Konya Akşehir'de ortaokul eğitimini ise Anamur'da tamamlamasının ardından lise eğitimini 1981 ile 1985 yılları arasında Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamladı. Dr. Tarhan, tıp eğitimini 1985 ile 1992 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'nde tamamladı. İhtisasını ise Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında 1992 ile 1996 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sürdürdü, 1997 yılının Ocak ayında da uzman doktor unvanını aldı. Dr. Tarhan, 1997 ile 2000 yılları arasında Zübeyde Hanım Doğum Evi'nde çalışırken Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Hastanesi'nde de askerlik hizmetini tamamladı. Kendisi 2000 yılından itibaren Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanes ...

Etiketler
Dış gebelik tedavisi
Op. Dr. İrfan Tarhan
Op. Dr. İrfan Tarhan
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube