Diş eti hastalıkları (periodontoloji)
Diş eti hastalıkları (periodontoloji)

Periodontoloji; dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların iltihabi hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgilenen dişhekimliği dalıdır.

DİŞETİ HASTALIĞI NEDİR:

Dişeti hastalığı; dişetlerinin ve dişi destekleyen kemiğin iltihadır. Başlangıç döneminde belirti vermeden ilerleyebilir ve çoğu zaman ağrı olmaz. Tedavi edilmezse bu hastalık; dişlerin boylarının uzamasa, dişlerin kaybına ve dişi destekleyen kemiğin erimesine neden olur.

DİŞETİ HASTALIĞININ NEDENLERİ ?

- Dişlerin düzgün temizlenmemesi nedeniyle oluşan bakteri plağı ve diştaşları
- Beslenme biçimi
- Tütün kullanımı
- Sistematik hastalıkların etkisi
- Genetik faktörler

DİŞETİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ ?

- Diş fırçalanırken ve diş ipi kullanılırken dişetlerinin kanaması
- Dişetlerinin kırmızı renkte ve şişmiş görünmesi
- Dişlerinde çekilme olması
- Ağız kokusu
- Diş ile dişeti arasından iltihap gelmesi
- Dişlerde hareketlenme; yani birbirinden uzaklaşma veya yer değiştirme olması
- Ağızda var olan protezlerin uyumunda veya kullanımında bir değişiklik olması

DİŞETİ HASTALIĞININ TEDAVİSİ ?
Dişeti hastalığının erken seviyede gingivitis olarak adlandırılır. Dişetleri kırmızı, kanamalı ve şişmiş olabilir. Dişeti hastalığının bu aşaması geriye dönüşümlü olabilir. Bazen sadece daha iyi bir ağız bakımı profesyonel diş temizliği tedavi için yeterli olabilir.

Dişeti hastalığının seviyesine bağlı olarak dişeti uzmanı diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştrilmesi işlemi önreilebilir. Özel dental enstrümanlar kullanılarak plak ve diştaşları dişeti cebinden uzaklaştırılır. Daha sonra kök yüzeyleri düzleştirerek dişetinin itileşerek dişe sıkı bir şekilde yapışması sağlanır. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda dişeti operasyonlarının yapılması da gündeme gelmektedir.

Dişeti hastalıkları kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin... gibi tedavilerle iyileşmez. Mutlaka bir dişeti uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Erken dönemde teşhis edilmesi dişetleri kadar dişlerinde sağlığını koruyacaktır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!