Çene eklemi hastalıkları
Çene eklemi hastalıkları

Toplumda oldukca sık rastlanan cene eklemi hastalıklarının belirtileri; kulağın hemen on bolgesinden gelen ses, ağız acmada zorluk, cene hareketleri esnasında ağrı ve kısıtlılık şeklindedir. Bu hastalıkların nedenleri arasında pek cok faktor sayılabilmekle beraber, en onemli yeri tutan, travma diye isimlendirdiğimiz ekleme gelen aşırı yuktur. Bu hastalıkların teşhis ve tedavisi cok yonlu bir yaklaşımı gerektirmektedir. Detaylı bir muayeneyi takiben, radyolojik goruntuleme yontemlerinden de yararlanılarak teşhise varılır.
Şupheli durumlarda tıp doktorları ile de konsultasyona gidilmektedir. Teşhis konduktan sonra, sebepler ve suresi uzerinde durulur ve bir tedavi planlaması yapılır.

Tedavide; ilac tedavisi, fizik tedavi ve okluzal tedavinin bircok şekli tek başına veya birlikte uygulanır. Okluzal tedavi, ağıza uygulanan okluzal splint olarak isimlendirilen bir aparey ve dişlerin karşılıklı ilişkilerinin duzenlenmesine yonelik uygulamaları ifade etmektedir ve diş hekimi tarafından uygulanmaktadır. Tedavi, 2 aydan 6 aya kadar uzayabilen bir donemi gerektirebilir. Bu durum hastaya izah edilir ve belli aralıklarla kontrole
cağırılarak takibe alınır.

Diş hekiminin yanı sıra, hem teşhis hem de tedavi acısından bazı hastaların kulak burun boğaz uzmanları, fizik tedavi uzmanları, psikiatrist gibi tıp doktorlarına da yonlendirilmeleri gerekebilmektedir.

Hastanın rahatsızlığı cok basit bir sebepten kaynaklanabilip ilerlemegostermeden kolayca cozumlenebileceği gibi, olay uzadıkca ve mudahalegeciktikce, tedavi, hasta ve hekim acısından daha komplike ve sorunluhale gelebilmektedir. Bunun aksine hasta cok ciddi bir rahatsızlığıolduğunu duşunurken bu cok onemli bir bulgu olmayabilir. Bu sebeplecene eklemi hastalığı olduğu duşunulen kişilerin bu konuda uzman birhekim tarafından değerlendirilmeleri onerilmektedir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!