Diş çıkarma problemleri
Diş çıkarma problemleri

Diş çıkarma kimi zaman bebeklerde hafif bir rahatsızlık ve huysuzluk hali yaratabilir. Eğer ateş, kusma, ishal gibi rahatsızlıklar varsa bunları hemen diş çıkarmaya bağlamayın, genellikle diş çıkarma bu kadar ciddi problemler yaratmaz. Mutlaka doktorunuza danışın.

DİŞ ÇIKARMA ESNASINDA OLABİLECEK RAHATSIZLIKLAR

Yanaklarda ya da çene altında kızarıklıklar

Tükürük akışında artma

Huzursuzluk

Sinirlilik

İştah kaybı

Ne yapılmalı.

Çocuğa çiğnemesi için sert ve soğuk objeler verin (Diş kaşıyıcısı gibi). Soğuk rahatsızlığını azaltacak, sert objeler ise dişlerin daha çabuk ve kolay sürmesini sağlayacaktır.

Temiz ellerinizle dişetlerine masaj yapın

Ağrıyı azaltıcı jeller kullanın (mutlaka doktorunuza danışarak)

Ağrı kesici ilaçları bu amaç için kullanmayın

Avusturalyalı araştırmacıların 2002 yılında yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarına göre hala pek çok hemşire, eczacı, dişhekimi ve çocuk doktoru diş çıkarma esnasında yüksek ateş ve ağrının olabileceğini düşünerek ağrı kesici ilaçlar önermektedir. Bunun sonucunda çocuklarda sıklıkla karşılaşılan kulak infeksiyonları ve soğuk algınlığı gibi ateş ve ağrı yapan problemler diş çıkarma ile karıştırılarak daha ileri komplikasyonların oluşmasına neden olunabilmektedir. Dr. Melissa Wake ve Kylie Hesketh (Avustralya Royal Children's Hospital ) diş çıkarma rahatsızlıklarının hafif rahatsızlıklar olduğunu ve bu dönemde oluşacak diğer rahatsızlıklarla karıştırılmamasının önemini belirttikleri bu raporda anne babaları bu konuda dikkatli olmaya çağırıyor.


Antalya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!