Damar sağlığını koruma yolları

Damar sağlığını koruma yolları

Damar sağlığını korumak, bireyin ve dolayısıyla da toplumun genel sağlığını korumak açısından son derece önemlidir. Damarlarınız kaç yaşındaysa siz de o yaştasınız.

Uzamış ortalama yaşam süresi, hareketsiz yaşam tarzı, diyabet, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, gıda katkı maddeleri, stres oluşturan faktörler, tütün ürünleri gibi nedenlerle kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümler, inme sonucu ortaya çıkan problemler ve amputasyonlara bağlı uzuv kayıpları her geçen yıl artış göstermektedir.

Damar Sağlığını Koruma Yolları

Damar sağlığı ve düzenli egzersiz 

Düzenli egzersiz yapmak kandaki iyi kolesterol oranını (HDL) arttırarak ve kötü kolesterol (LDL) oranını düşürür 

Obezite, diyabet ve tansiyon yüksekliğine karşı koruyucudur

Endorfin salgısını arttırarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini ve stres oluşturan faktörlerden uzaklaşmasını sağlar

Damar sağlığı açısından en az haftada 3 kez ve her defasında 40 dakikalık egzersiz yapılması önerilir.

Egzersiz yaparken, cep telefonları veya akıllı saatlerdeki uygulamalardan faydalanılması, kalp hızının ölçümü ve egzersizde sürekliliğin sağlanması açısından fayda sağlayabilir.

Damar sağlığı ve dengeli beslenme

Dengeli beslenmede amaç vücudun ihtiyacı olan besinleri gerektiği kadar almak ve zararlı maddelerden uzak durmak olmalıdır.

Günlük su ihtiyacı (yaklaşık 2-2.5 litre) karşılanmalıdır.

Şeker ve unlu mamüller gibi glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durulmalıdır.

Günlük tuz tüketimi olabildiğince kısıtlanmalıdır.

Margarin gibi trans yağ asiti içeren besinlerden uzak durulmalı, bunun yerine zeytinyağı gibi doymamış yağ asitleri içeren besinler tercih edilmelidir.

İşlenmiş et ve gıdalardan uzak durulmalıdır.

Probiyotikler, serum kolesterol seviyesini düşürerek kalp-damar sağlığı açısından olumlu etki gösterirler.

Antioksidan içeren gıdalar, kandaki iyi kolesterolün hasarlanmasını önleyerek damarların sağlığını olumlu yönde etkiler.

Damar sağlığı ve düzenli uyku

Uyku düzensizliği; diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, obezite ve demansa yatkınlığı artırır.

Düzenli ve yeterli uyku, bağışıklık sistemini, hafızayı ve konsantrasyon yeteneğini güçlendirir.

Meditasyon

Stres, kaygı ve endişeyi azaltarak ve dolayısıyla kan basıncını düşürerek olumlu etki gösterir.

Nefes egzersizleri

Düzensiz ve sağlıksız nefes; uyku bozukluğu, halsizlik ve depresyona yatkınlığı arttırır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden olur. Tüm bu faktörler kalp-damar hastalığı riskini arttırmaktadır.

Sakin bir ortamda yapılacak nefes egzersizleri stres düzeyini azaltarak damarların sağlığı açısından koruyucu etki gösterir.

Sağlıklı yetişkin bir bireyde dakikada nefes sayısı 12-20 arasındadır.

Müzik

Sevdiğiniz müziği dinlemek, stresi azaltarak ve damarlarda bir miktar genişleme yaparak kan basıncını düşürebilmektedir.

Tütün ürünlerinden uzak durmak

Tütün ürünleri damar sistemine direkt olarak zarar verdiğinden, bu ürünlerden uzak durulması damarların sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Düzenli doktor kontrolü

Özellikle ailesinde kalp hastalığı olan bireylerin, belirli aralıklarla doktor kontrolüne gitmeleri ve kan değerlerini kontrol ettirmeleri, damarların sağlığının korunması ve risklerin erken saptanması açısından değerlidir.

Bu makale 11 Haziran 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Ali Fırat, lise öğreniminin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni başarı ile tamamlayarak tıp doktoru olmuştur. 1997-1998 yılları arasında Tatvan Devlet Hastanesi'nde acil hekimi olarak görev yapmıştır. İhtisasını Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde tamamlayarak Girişimsel Radyoloji Radyoloji Uzmanı olmuştur. 2002-2004 yılları arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde Radyoloji Uzmanı, 2004 – 2007 yılları arasında Erdem Hastanesi Girişimsel Radyoloji ünitesinde Radyoloji Uzmanı ve 2007 – 2010 yılları arasında Özel Rumeli Hastanesinde Radyoloji Uzmanı ve Başhekim Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. 2008 – 2009 yıllarında Acıbadem Bakırköy Hastanesi Girişimsel Radyoloji ünitesinde Radyoloji Uzmanı, 2010 – 2016 yılları arasında Çamlıca Erdem Hastanesi Girişimsel Radyoloji ü ...

Etiketler
Damar tedavisi
Doç. Dr. Ali Fırat
Doç. Dr. Ali Fırat
İstanbul - Radyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube