Covid-19 virüs pandemisi sırasında kadın hastalıkları ve doğum

Covid-19 virüs pandemisi sırasında kadın hastalıkları ve doğum

Bütün dünyayı etkileyen ve ülkelerin sağlık sistemlerini çökerten pandemilerde acil olmayan bazı sağlık sorunları ertelenebilir. Fakat ertelenemeyecek bazı sağlık sorunları da vardır.

Peki hangi sağlık sorunlarımızı VE kontrollerimizi  erteleyebiliriz?

Hiçbir sorunumuz olmadan, yılda bir kez yaptırdığımız kontrol muayene ve smearlerimizi erteleyebiliriz,

Smear veya biyopsi sonuçları hafif hücresel değişiklik çıkmış olan hastaların kontrolleri 1-2 ay ertelenebilir. Çünkü hafif hücresel değişiklik, birkaç ayda hemen kötüleşmez.

Kısırlık ve tüp bebek tedavilerini ertelemek uygun olacaktır.

Aciliyeti olmayan myom ve kist ameliyatlarını ertelemek uygun olacaktır. Fakat bunun kararını Uzman doktor vermelidir. Çok büyük yumurtalık kistleri, kanser riski taşıyan kistler ve aşırı kanamaya neden olup hastada hayati tehlike oluşturan myomların  ameliyatı

Adet düzensizlikleriyle ilgili tedaviler, polikistik over kontrolleri

Akıntılı hastalıklarda, alt karın ağrısı eşlik etmiyorsa, doktorunuzla temasa geçilip, ona göre davranmanız uygun olacaktır.

Hafif idrar yolu yakınmalarında, doktorunuza danışarak basit tedaviler deneyebilirsiniz. Eğer yakınmalar artarsa mutlaka hekime başvurun.

Ertelenemeyecek durumlar;

Şiddetli kanama durumları: Adet kanamalarının aşırı ve uzun olması veya adet dışı aşırı kanamaların aşırı olması durumu,

Bazen tek taraflı, bazen de iki taraflı şiddetli alt ağrısı şeklinde olan yakınmalar. Bu yakınmalara bulantı-kusma eşlik ediyor, hasta soğuk - soğuk terliyorsa, bu acil bir durumdur. Yumurtalık kist patlaması, kist torsiyonu, ağır yumurtalık enfeksiyonu gibi acil ameliyat  gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Ertemeyin

Şiddetli idrar yolu yakınmaları, (ağrılı ve sık idrar, kanlı  idrar) yan ağrısı ve ateş varsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Adet gecikmesi durumlarında, gebelik ihtimali söz konusu ise mutlaka doktora başvurun. Çünkü erken dönemde rahim içerisinde gebelik kesesinin görülmesi, dış gebelik ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Eğer görülemezse, dış gebelik açısından yakın takip yapılıp, ilaçla erken tedavi şansı mevcuttur.

Kanser teşhisi konmuş veya kanser riski taşıyan rahim ve yumurtalık hastalıklarında ameliyatları ertelemek doğru olmaz. Çünkü bu durumlarda erken ameliyat, direkt tedavinin başarısını etkileyecektir.

Gebelikte kanama ve alt karın ağrısı acil durumlardandır, mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Bahsettiğim konular dışındaki durumlarda  hekiminizle temas kurup ona göre davranmanız uygun olacaktır.

Sabırlı ve duyarlı bir yaklaşımla hep birlikte bu sıkıntıları aşacağız. Buna emin olun.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Bu makale 3 Haziran 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Alparslan Baksu

Prof. Dr. Alparslan BAKSU, 1962 yılında doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapmış ve 1992 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 1993-2012 yılları arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başasistan olarak görev yapmıştır. 1998-2002  yılları arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri Merkezi Doğumhane Koordinatörlüğü  ve 2004-2008  yılları arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri Merkezi Ameliyathane Koordinatörlüğü  görevlerinde bulunmuştur. 2007 yılında ise Toronto Üniversitesi, Princess Margaret ...

Etiketler
Gebelikte kanama
Prof. Dr. Alparslan Baksu
Prof. Dr. Alparslan Baksu
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube