Corona (Covid-19) virüsünün salgın haline geldiği şu dönemlerde hepimiz tetikte beklemekteyiz. Kendimiz, ailemiz, sağlığımız, geleceğimiz derken fiziksel sağlığımız kadar ruh sağlığımız da bu süreçten etkilenmekte, ruh sağlığı uzmanlarının daha çok yardımına ihtiyaç duymaktayız. Ancak bu süreçte salgının yayılmasına karşın daha izole bir yaşam sürdürmemiz gerekebilir. İşte bu durumda ruh sağlığı uzmanlarının yardımına ulaşabileceğimiz bir seçeneğimiz daha var: online terapi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık iletişim kurmak çok daha kolay hale geldi. Sadece bir tuşla, dünyanın öbür ucundaki insanlarla görüntülü ve yazılı iletişim kurabilmekte, her türlü imkana daha rahat ulaşabilmekteyiz. Son yıllarda artık ruh sağlığı hizmetleri de bu gelişmelerden etkilenmiş ve ‘’online terapi’’ adı altında ruh sağlığı hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Online Terapi Nedir?

Bu yöntem danışanın ve terapistin farklı mekanlardan eş zamanlı olarak internet bağlantısı üzerinden iletişim kurmasıyla gerçekleştirilmektedir. Danışanın ve terapistin olanakları ve tercihi dahilinde 3 farklı yolla iletişim kurulabilmektedir: online yazışma, hoparlör ve mikrofon aracılığıyla telefon üzerinden iletişim kurma ve telefon, tablet, bilgisiyar gibi araçlar yoluyla video konferans gerçekleştirmek.

Yüz yüze gerçekleştirilen terapilerde olduğu gibi online terapi de sadece ruh sağlığı uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken ve etik kuralların olduğu bir sistemdir. Türk Psikologlar Derneği tarafından yayımlanan Etik Kılavuzu’nda online terapide diğer tüm yöntemlerde uygulanan etik kuralların geçerli olduğu belirtilmiştir. Psikoterapi ve online terapi ile ilişkili temel etik kuralları tekrardan gözden geçirelim:

Danışan terapi ile ilişkili olarak, ücret, süreç, üçüncü şahıslar ile ilgili koşullar hakkında bilgilendirilir.

Danışanın terapi sürecinde paylaştığı herhangi bir konu yasal durumlar dışında (kendisine veya bir başkasına zarar vereceği durumlar haricinde) herhangi bir üçüncü kişiyle paylaşılamaz.

Danışan kullanılacak olan yöntem ve teknikler, tekniklerin yararları ve riskleri ve olası diğer yöntemler konusunda bilgilendirilir ve onayı alınır.

Danışan online terapi hizmetinin yararları ve olası riskleri, riskleri ortadan kaldırmak için alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirilir.

Terapist bilgisini ve gerçekleştireceği uygulamaları danışana en yüksek yararı getirecek şekilde planlar ve ona zararlı olabilecek durumlardan kaçınır.

Online terapide etik kurallar çerçevesi içerisinde, terapistin yetkinliğine bağlı olarak birçok yöntem kullanılabilmektedir. Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR ve Şema Terapi bu yöntemlerin başında gelmektedir. Diğer terapi yöntemlerinden farklı olarak EMDR Terapisinde sadece telefonunuza ‘’EMDR Kit’’ isimli programı indirmeniz yeterli olacaktır. Terapistiniz ile birlikte EMDR çalışmaya karar verdikten sonra size programın amacı, içeriği ve süreçte nasıl kullanılacağı anlatılacaktır. Diğer yöntemler de ise tek gereken sağlam bir internet ve iletişim aracı (telefon, tablet, bilgisiyar vb.) olacaktır. Böylece fiziksel sağlığınızla birlikte ruh sağlığınız da korunacak, bu stresli günleri bir uzman eşliğinde atlatmış olacaksınız.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!