Çölyak hastalığı, vücudun besin öğelerini yemeklerden sindirmesine engel olan bir sindirim bozukluğudur. Çölyak hastalığı bulunan bireyler, buğday, çavdar, arpa ve diğer besinlerde bulunan bir protein çeşidi olan gluteni tolere edemezler. Çölyak hastalığınız varsa ve gluten yediğinizde vücudunuz, ince bağırsağınızdaki çıkıntıya zarar vererek veya onu yok ederek tepki gösterir. En basit deyişle bağırsaklardaki bu çıkıntılar, vücudunuzda besinlerin barsaktan emilmesine yardımcı olur. Bu çıkıntılar olmazsa yetersiz beslenmiş olursunuz. Böylece çölyak hastalığı besinlerin emilim bozukluğu ve glutenli yiyeceklere karşı anormal bağışıklık tepkilerini içermektedir.

BELİRTİLERİ VE SEMPTOMLARI

Çölyak hastalığının her bir vakası değişiktir. Ne yazık ki bu hastalıkla bağlantılı birçok semptom bulunmaktadır. Çölyak hastalığı bulunan hastalar, anormal şişkinlik ve karın bölgesinde ağrı, kronik ishal, kusma, kabızlık ve açıklanamaz kilo kaybı yaşarlar. Diğer semptomlar arasında kemik ve eklem ağrıları, nöbet, adet düzensizliği, infertilite, tekrarlayan düşük, aftöz ülser, deri döküntüleri, depresyon, anksiyete ve el ve ayaklarda uyuşma gösterilebilir. Çölyak hastalığının semptomları oldukça farklıdır ve yaş ve diğer faktörlerden etkilenebilimektedir.

UZUN SÜRELİ KOMPLİKASYONLAR

Çölyak hastalığı düzgün tedavi edilmezse uzun süreli komplikasyonlar gelişebilir. Çölyak hastalığınız varsa birlikte Tip 1 diyabet hastalığı, otoimmün tiroid hastalığı, otoimmün karaciğer hastalığı, romatoid artrit veya Addison hastalığınızın gelişme riski çok yüksektir. Çölyak hastalığı kan testleri, barsak biyopsisi veya diğer tarama yöntemleriyle saptanabilir. Buna ilaveten çok çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Genellikle çölyak hastalığı, glutensiz diyetle tedavi edilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!