Özellikle bebeklerde kanlı vajinal akıntı olabilir. Bu durum sıklıkla anneden bebeklere geçen hormonların çekilmesi esnasında küçük bir kanama şeklinde olur.

Çocuklarda genital bölge hijyeninin iyi olmaması ve tuvalet temizliğinin iyi yapılmaması nedeni ile genital bölgede kronik enfeksiyon (vulvovajinit) oluşabilir. Bu durumda da vajinal akıntı olur.

Küçük kız çocukları burun, kulak ve vajina gibi doğal boşlukların içine yabancı cisimleri sokabilmektedir. Bu nedenle, sürekli tekrarlayan vajinal akıntısı olan çocuklarda vajen içine yabancı cisim kaçması önemli ve ciddi bir vajinal akıntı nedenidir.

Çocuklarda vajinal akıntı ve yabancı cisim tanısı nasıl konur?

Uzun süre devam eden ve tekrarlayan kronik vajinal akıntı durumlarında mutlaka vajen içinde bir yabancı cisim olabileceği akla getirilmelidir. Şüpheli çocuklara genitoskopi adı verilen kapalı bir ameliyatla yani optik kamera cihazları ile vajina içine bakmak gerekir. Böylece vajen içine bakılarak akıntı nedeni saptanabilir.

Çocuklarda vajinal akıntı nasıl tedavi edilmelidir?

Aşırı olmayan normal genital hijyen ile vajinal akıntılar azaltılabilir. Kapalı ameliyat esnasında yabancı cisim görülür ise kızlık zarına zarar vermeden ince özel aletler ile yabancı cisim çıkarılır.


İstanbul Çocuk Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!